Väiketootja sulgeb patendiga turu

Virge Haavasalu 10. august 2009, 00:00

Kasuliku mudeli tunnistust taotletakse väga erinevatele toodetele, alustades keerulistest masinatest ja lõpetades šokolaadi ning seebiga, näitab patendiameti register.

Käsitsi valmistatud ja kasuliku mudelina registreeritud õietolmu- ja taruvaigušokolaadi tootja Kõlleste Kommimeistrid on tunnistusega rahul. Ettevõtte juhatuse liikme Heimar Väljaku sõnul täitis kasuliku mudeli tunnistus nii taruvaigu- kui ka õietolmušokolaadile eesmärgi.

Tunnistust taotlesid nad Väljaku sõnul seepärast, et keegi teine ei saaks Eestis sama asja toota. "Siiamaani ei ole ka üritatud või ei ole vähemalt vahele jäädud," märkis ta. "See on turunišš, mille võtsime endale ja mis on praeguseks toiminud. Ei või ette ära sõnuda, aga tundub, et läheb aina paremini." Väljaku sõnul ollakse äriga esimesel poolaastal väikeses kasumis ja üritatakse minna Eestist välja.

Tootele kasuliku mudeli tunnistuse saamine patendiametilt ei tähenda veel seda, et tegemist on leiutisega, sest patendiamet peab korrektse taotluse korral tunnistuse väljastama, isegi kui toode on turul olemas.

"Kasuliku mudeli saab iga taotleja, kes esitab korrektse taotluse, sõltumata sellest, kas see asi on uudne või ei ole," rääkis ameti patendiosakonna juhataja asetäitja Anne Erlach.

Tema sõnul ei anna ettevõtjad endale aru, et peavad toote uudsuse eest ka vastutama. "Nad arvavad, kui on kasuliku mudeli saanud, siis on kõik mured lahendatud ja ülejäänuga tegeleb patendiamet kuni selleni, et maksab leiutajale leiutuse eest," rääkis Erlach.

"Amet registreerib, et see inimene leiutas sellise ja sellise asja, aga patendiameti kompetentsi ei kuulu järelevalve, kes ja kuidas seda kasutab," rääkis Erlach. See on täiesti leiutaja enda ülesanne, märkis ta.

Patendibüroo Koppel OÜ omaniku Mart Enn Koppeli sõnul on vaidlustes sageli selgunud, et kergelt saadud kasuliku mudeli tunnistus on kehtetu. "Selgub, et mudel ei ole uus või ei ole sellel leiutisel leiutustaset," põhjendas ta.

Koppeli hinnangul on kasulikul mudelil mõtet siis, kui on tegu laiatarbekaubaga. "Kui õnnestub laiatarbeturul mingi nišš või toode kasuliku mudeli kehtivusajaks monopoliseerida, siis see on otseselt täiendav kasum või konkurentsieelis," põhjendas ta.

Kasuliku mudeli pärast jagelevad omavahel kitsepiimaseebi tootjad. Kartes mainet kahjustada, polnud nad valmis oma nime all probleemist rääkima.

Üks kasuliku mudeli tunnistuse saanud tootja on veendunud, et tema oli turul esimene.

Samas on konkurendist seebitootja kindel, et tema oli juba enne turul ning pealegi pole kitsepiimaseep tema väitel leiutis, vaid sajanditevanune pärand, seega oli tunnistuse taotlejast näotu seepi patenteerida.

Kasuliku mudeli tunnistuse omanik on aga õnnetu, sest loodetud kasu sellest ei ole tulnud. Lisaks sellele on ta ka pettunud, et riik siin midagi ette võtta ei saa, soovitades vaid politsei ja kohtu poole pöörduda. Seda ju nii kergekäeliselt tegema ei asuta, nentis tunnistuse omanik.

Patendivolinik Mart Enn Koppeli sõnul võib ammu tuntud kitsepiimaseep olla kaitstav uue retseptiga.

"Rohkem hakkab tähtsust omama hoopis see, mis selles kitsepiimaseebis lisandina on. Sel juhul saadakse ka kaitse uuele, spetsiifilisele retseptile," selgitas ta.

"Kui teised tootjad teevad teistsugust kitsepiimaseepi, siis võivad nad seda endiselt edasi teha," täpsustas Koppel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing