Languseks on aeg pea küps

Tarvo Vaarmets 12. august 2009, 00:00

Paljude märkide järgi võiks turge loogilise jätkuna ees oodata langusaeg. Terve juulikuu sõitsid USA indeksid pea püstloodis üles. Kiirele tõusule peaks aga järgnema langus. Viimasele panustavad ka paljud kauplejad.

Olen huvi pärast silma peal hoidnud praegusel Standard & Poor's 500 indeksi liikumisel võrdluses 2000. aasta liikumisega ja täheldanud üsna sarnast mustrit. Viimasel juhul tehti selge V-kujulise kulgemise teravpõhi 18 kuud pärast languse algust, seejärel liiguti kiirelt üles ning 24 kuul alustati poolaastat kestnud otsustavat sukeldust lõplikku põhja. Praeguse finantskriisi põhjustatud graafikus joonistus V-kuju teravpõhi selle aasta märtsis ehk pea 17 kuud pärast languse algust. Praegu on languse stardist möödunud 22 kuud, mis tähendab, et sarnase liikumise jätkudes, ning arvestades kerget ajalist nihet, võiks S&P 500 indeks lähema kuu jooksul langusele keerata.

Sellisele stsenaariumile näivad panustavat ka tuletisväärtpaberitega kauplejad. Viimaste tehingute järgi peaks aktsiate oodatud volatiilsust peegeldav VIX indeks järgmise viie nädala jooksul kerkima 13%. Bloombergi andmetel on aktsiaindeksid viimasel viiel aastal aga 81% ajast liikunud VIXiga vastassuunas. Lähiaja languse kasuks räägib ehk ka fakt, et september on ajalooliselt olnud USA aktsiatele halvim kuu.

Näib nagu senine liikumine ongi ettevalmistus ajaloo kordusetenduseks - S&P 500 on viimase viie kuuga rallinud 49%, lükates aktsiate suhtelised hinnatasemed kallimaks alates 2004. aasta detsembrist. Kiirele tõusule järgneb aga vähemalt korrektsioon.

Kui aga vaadata fundamentaalset poolt, siis on see tõus justkui õigustatud - ettevõtete teise kvartali tulemused on analüütikute ootused purustanud, makronäitajad viitavad olukorra pehmenemisele. Investoritel on optimismiks põhjust. Ent tähele tuleks panna ka seda, et ettevõtete kasumid ületasid madalaid ootusi suuresti tänu efektiivsele kulujuhtimisele, mis tähendab, et käibed polnudki nii väga kaunid. Samuti võib investoritele pettumuse tuua taastumiskiirus. Ootused kruvitakse vaikselt üles, neid on nüüd raskem ka täita.

Eeldatavasti pääseme siiski vaid korrektsiooniga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing