Põlvamaa kommid lähevad välisturule

Väinu Rozental 12. august 2009, 00:00

Praegu müüb Põlvamaal asuv Kõlleste Kommimeistrid mett, taruvaiku ja õietolmu sisaldavat magusatoodangut lisaks koduturule ka naabermaades. "Kuigi koduturg on veel põhiline, on meie eesmärk saada oma kaubaga Eestist välja," ütles firma juht ja osanik Imre Sokk. "Balti riigid, Soome, Saksamaa, Rootsi, Norra, Venemaa - need oleksid põhilised -, aga miks mitte ka USA ja Kanada," loetles ta.

Soku sõnul plaanivad nad välisturgudele minekuks investeerida viis miljonit krooni. "Ilmselt septembris esitame EASile ka eksporditoetuse taotluse ja siis läheb tõsiseks tööks lahti," rääkis ta. "Muidugi võib nendele turgudele, kuhu meie plaanime siseneda, raisata sadu miljoneid. Aga kui kõik väga hästi läbi mõelda, siis on efekt sama."

EASi eksporditurunduse programmist plaanivad kommimeistrid küsida 2,5 miljonit krooni toetust. "Kuna programmi pikkus on kaks aastat, tuleb turgude osas teha mingi valik," rääkis neid nõustav turunduskonsultant Kaire Aarna, kelle sõnul võiks oluline turg olla Venemaal. "Mesi on venelastele teada-tuntud toiduaine," selgitas Aarna.

Praegu müüvad kommimeistrid toodangut Lätis ja Soomes. "Lätis on meie kommid müügis olnud ligi aasta, kuid sealse suure masu tõttu eriti hästi nad kaubaks ei lähe," tõdes Sokk. "Kaks kuud tagasi hakkasime Soomes oma komme müüma sealsetes Eesti toiduainetega kauplevates poodides," lisas ta. Kevadel saatsid kommimeistrid meekomme ka mitmesse Pihkva kauplusesse.

Soku sõnul on tootmine kasvanud pidevalt ja vanad ruumid seetõttu kitsaks jäänud. Mullu suurenes Kõlleste Kommimeistrite käive 46%, 2,4 miljoni kroonini. "Tänavuseks käibenumbriks plaanime neli miljonit krooni ja kui me järgmisel aastal ka välisturgudele jõuame, peaks käive kindlasti kahekordistuma," oli Sokk optimistlik. Tema kinnitusel kolitakse peagi Võrru.

"Suurklient on Tallink Grupp, kes hakkab meie komme müüma oma laevadel ja samuti hotellis - paneb külastajale kommi padja peale," lisas ta. Sokk ütles, et kui nad praegu toodavad 1,2 tonni maiust kuus, siis Tallinki tellimus kasvatab kogust 700 kg võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing