Eesti jooksevkonto ülejääk lööb uusi rekordeid

12. august 2009, 12:35

Eesti jooksevkonto ülejäägiks kujunes selle
aasta esimesel poolel 2 mld krooni, samas kui veel aasta tagasi oli näitaja 16
miljardi kroonises ja 2007. aasta esimeses pooles koguni 22,6 miljardi kroonises
defitsiidis.

Juunis ulatus jooksevkonto ülejääk Eesti Panga andmeil koguni 1,1 miljardi kroonini. Samuti korrigeeris keskpank mai ülejäägi numbrit esialgselt 628 miljonilt kroonilt 1,01 miljardile kroonile. Ajaloos pole varem kordagi Eesti jooksevkonto kuine ülejääk nii suur olnud.

Eesti Panga teatel kahanes nelja kvartali keskmine jooksevkonto defitsiit teise kvartali lõpuks 2,4%-ni oodatavast sisemaisest kogutoodangust. Pikaajalise puudujäägi pöördumist ülejäägiks mõjutas eelkõige kaupade ja tulukonto defitsiidi vähenemine.

Juunis oli väliskaubanduse puudujääk f.o.b. hinnas minimaalne ja oli vaid 0,2 miljardit krooni. Kaupade eksport ja import vähenesid aastataguse perioodiga võrreldes vastavalt 13% ja 19%.

Juunis 2009 vähenes teenuste konto ülejääk eelmise aasta sama kuuga võrreldes 29% võrra ning oli 1,3 miljardit krooni. Teenuste ülejäägi kahanemist mõjutasid kõik põhilised teenuseliigid.

Tulukonto netoväljavool kahanes aastaga üle kolme korra ning tulu väljavool ületas sissevoolu 0,4 miljardi krooni võrra. Eesti residentide välismaal teenitud tulu vähenes kolmandiku võrra ja oli ligi 1 miljard krooni. Mitteresidentide Eestis teenitud tulu kahanes üle 2 korra, hõlmates 1,4 miljardit krooni.

Otseinvesteeringute netoväljavool oli 0,4 miljardit krooni, kusjuures otseinvesteeringuid Eestisse tuli 0,2 miljardit krooni ja netoväljavool välismaale oli 0,6 miljardit krooni.

Portfelliinvesteeringute netosissevool ulatus 0,9 miljardi kroonini põhiliselt võlaväärtpaberite kujul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2009, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing