Fedi juht on supermehest jälle tavainimeseks muutunud

12. august 2009, 15:12

Pärast katastroofi ärahoidmist pöörduvad
joonisfilmi superkangelased enamasti tagasi oma ilmetu tsiviilelu juurde.
Pärast seda kui majanduslanguse haare lõdveneb, proovib USA
Föderaalreservi juht Ben Bernanke sama trikki.

Pärast kangelaslikku julguse perioodi ja loovust on Föderaalreserv jälle igav, kirjutab Reuters. Näiteks kolmapäevast avaldust avatud turu komiteele võib täiesti igavaks pidada.

Samas on Bernanke muundumine Clark Kentiks ennatlik, sest ohud püsivad endiselt hapra USA majanduse kohal. Fedi arglik lähenemine viimastel kuudel on tekkinud tõenäoliselt aina vaenulikuma poliitilise keskkonna ja kergelt paranenud majanduse koosmõjul.

Kuid seni, kuni USA majandus pole kindlalt taastumise teel, peaks Bernanke hoidma kinni oma uljast joonest.

Fedil on igati põhjust olla poliitiliselt heitunud, poliitikute ja Fedi suhted on aegade halvimas seisus. Kongressi viha on suunatud Fedi rollile pankade väljaostmises, samuti ollakse närvilised Fedi laienenud bilansilehe pärast, mis kriisi jooksul rohkem kui kahekordistus 14%ni SKPst.

Praegu on Fedile vaenlaste soetamiseks halb aeg. Kui seadusetegijad juurdlevad finantsregulatsioonide kapitaalremondi üle, on panused kõrged.

Esiteks võivad nad keelduda Fedile süstemaatilise riskide ülevaatuse õiguse andmisest. Keskpank on juba praegu silmitsi tõigaga, et neilt võidakse ära võtta võim tarbijakaitse üle. Mõlemad sammud võivad ju Ameerikale head olla, kuid Fedile tähendaks see kaotust.

Veelgi murettekitavam on see, et kasvab toetus mõttele anda Kongressi uurivale üksusele õigus auditeerida Fedi poliitikat. Kui valitsuse raamatupidamisamet saab kahtluse alla seada Fedi rahapoliitilised otsused, ei oleks see ainult kaotus Fedile, vaid ka ameeriklastele.

Kui sellised ohud on üles kerkinud, näib Fed olevat valinud kõige turvalisema tee. Nähakse vaeva, et taastada hallide ülikondadega mõistlike keskpankurite imago.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2009, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing