Hiina IPOdele joostakse tormi

13. august 2009, 13:28

Maailma selle aasta esmastest avalikest
aktsiaemissioonidest (IPO) lähevad enam kui pooled Hiina ettevõtete arvele.
Hongkongi kiire börsitõus on suhtumise julgemaks muutnud, samuti kaotati juunis
keeld uutele noteeringutele Mandri-Hiinas.

Mandri-Hiinas ja Hongkongis on sel aastal korraldatud 30 uut IPOt, kokku on kaasatud 13,7 miljardit dollarit ehk 51% globaalsest IPO mahust.

JPMorgani Hiina aktsiate spetsialisti Jing Ulrichi sõnul peegeldab Hiina ettevõtete suur proportsioon kogu maailma IPOdest ülevoolavat likviidsust ja suurt nõudlust nii Hiina kui ka välisinvestorite poolt.

"Suur osakaal näitab ka seda, et USAs ja Euroopas on IPO korraldamine keeruline," lisas Ulrich.

Tänavune suurim IPO kuulub samuti Hiina ettevõttele - China State Construction Engineering Corp korjas avaliku esmaemissiooniga 7,3 miljardit dollarit.

Nõudlus Hiina ettevõtete aktsiate järele on olnud märkimisväärne. Näiteks Sichuan Expressway pakutud aktsiad märgiti jaeinvestorite poolt 414-kordselt üle. Aktsia hinna kolmekordistumine eelmise kuu lõpu kauplemisdebüüdil suurendas oluliselt spekulatiivseid riske, kirjutas Financial Times.

Hongkongis noteeritud Hiina ehitusmaterjalide tootja BBMG vabad aktsiad märkisid jaeinvestorid aga 775kordselt üle.

Hiina kaotas juunis Mandri-Hiinas aktsiate noteerimise keelu nii suurtele välismaistele (blue chip) kui kodumaistele väljaspool Mandri-Hiinat noteeritud ettevõtetele (red chip).

"Hiina ametnikud on võtnud positiivse suuna julgustamaks suuri väljaspool Mandri-Hiinat noteeritud ettevõtteid oma aktsiad Mandri-Hiinas noteerima," rääkis Ulrich. "Sellised uued IPOd vähendaksid hinnamulli kujunemise riski," lisas ta.

Hongkongi Hang Seng on kasvava käibe taustal viie kuuga rallinud 81%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 13:28
Otsi:

Ava täpsem otsing