Ligi: maksutõusud on end ammendanud

13. august 2009, 13:24

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on
eelarve kujundamise protsess endiselt raske, kuid uued maksutõusud enam ei
aita.

Ligi nentis valitsuse pressikonverentsil, et ta pelgas suuremat majanduslangust, kui eile avaldatud 16,6%, kuid sellele vaatamata on ka praegu riskid üleval. Siiski kolmas kvartal tema sõnul enam nii suurt languse numbrit ei näita. Ka kaitseminister Jaak Aaviksoo ütles, et selle aasta teises pooles võib näha kvartalite võrdluses SKP kasvu.

Ligi möönis, et on olemas struktuursed probleemid. „Sotsiaalmaksu alalaekumine näitab sisenõudluse probleeme ja kaudsete maksudega pole aasta lõpus roosiline seis,“ rääkis minister.

Ligi sõnul riik pingutab eelarve osas, et omavalitsuse defitsiiti kontrolli all hoida ja et valitsuse tegevuskulusid kokku hoida.

Rahandusministri sõnul on maksutõstmise võimalused end ammendanud, kuid eelarveprotsess tuleb karm ning kõik ministrid peavad oma haldusala kulud üle vaatama. „Vaja on olulisi poliitilisi otsuseid. Ma ei taha kuulata neid ministrite jutte, kus lihtsalt keeldutakse kärbetest või öeldakse, et enne ei kärbi, kui teised ka kärbivad. Ma ei saa sellise lähenemisega nõustuda,“ märkis Ligi.

Kaitseminister Jaak Aaviksoo ütles, et laias plaanis on ta Ligiga nõus, kuigi on detaile, milles nende arvamused lähevad lahku eelarve kujundmaisel. Enda avalikkuse ette jõudnud valitsusliikmetele suunatud kirja kohta märkis Aaviksoo, et ta kindlasti ei väida, et sotsiaalministeeriumi kulusid tuleks kärpida ning selle arvel suurendada kaitsekulutusi, küll aga on sotsiaalkulutuse plokk teema, mis vajab arutamist. Ka Aaviksoo sõnul on järjekordne maksutõus küsitav, sest tema arvutuste järgi tuleks sel juhul tulumaks tõsta 34%le, et eelarve paika saada ning pensione jms mitte puutuda.

Aaviksoo meenutas, et 2005.-2007. aastal toimis riik hästi, avalik sektor suutis oma ülesandeid täita ning ministeeriumide kulutused olid väiksemad suhtena rahvuslikku rikkusesse ja riigi eelarvesse kui praegu.

“Meil tuleb toonaste aastate kogemusele tuginedes hakata tegema 2010. aasta eelarvet. Valitsusel pole mingit õigustust koostada eelarvet mitte kooskõlas Maastricthi kriteeriumitega ning seda mitte ainult euro pärast, vaid, et luua edaspidiseks kindel vundament tasakaalustatuks edasiminekuks," ütles kaitseminister.

Ligi lisas, et 2006. aasta eelarvet lihtsalt 2010. aastasse ümber tõsta ei saa, sest väga paljud asjad on muutunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 14:24
Otsi:

Ava täpsem otsing