Paet: USA on Eestile oluline liitlane

13. august 2009, 15:20

Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahelistest
suhetest rääkides toonitas välisminister Urmas Paet kohtumisel Ameerika
Ühendriikide abivälisminister Philip H. Gordoniga, et need on olnud kogu aeg
väga head.

Urmas Paet ja Philip H. Gordon arutasid Tallinnas Eesti ja USA koostööd, NATO tulevikuga seonduvat ning teisi rahvusvahelise elu küsimusi.

Välisminister Paet rõhutas NATO asendamatut rolli liitlaste julgeoleku ja üleatlantilise tiheda koostöö tagamisel, teatas välisministeerium. "Kollektiivkaitse on NATO peamine funktsioon, mis peab olema nähtav ja tunnetatav nii alliansis kui ka väljaspool," ütles välisminister Paet.

Paet ja Gordon arutasid panustamist Afganistani stabiliseerimisse ja ülesehitusse, sealhulgas NATO ISAF operatsiooni raames. 20. augustil toimuvate presidendivalimiste turvamiseks saatis Eesti täiendava jalaväekompanii Estcoy-E Afganistani.

Paet tõi esile Eesti ja USA väga head koostööd rahvusvahelistel operatsioonidel. „Varasemat edukat koostöökogemust arvesse võttes soovime kindlasti USAga sõjalist koostööd operatsioonidel jätkata, “ sõnas välisminister Paet. „Samuti on käimas USA-Eesti ühise väljaõppemeeskonna loomise ettevalmistused,“ lisas Paet.

Välisminister Paet ja USA abivälisminister Gordon käsitlesid ka NATO uue strateegilise kontseptsiooni koostamist. Paeti sõnul on Eestile oluline artikkel 5 kui NATO põhiülesanne ja valmisolek selle täitmiseks. „NATO-le on peamine liitlaste julgeoleku jagamatuse kinnitamine ning seda peab NATO strateegiline kontseptsioon tagama,“ lisas ta. Paeti sõnul on Eestil hea meel korraldada järgmise aasta aprillis Tallinnas NATO välisministrite kohtumine.

Gordon ja Paet arutasid olukorda Gruusias. Välisminister Paet rõhutas Euroopa Liidu vaatlusmissiooni olulist panust julgeoleku tagamisse Gruusias. „Euroopa Liidu vaatlusmissioonil on pärast teiste rahvusvaheliste organisatsioonide missioonide lõppemist väga oluline roll Gruusia julgeoleku stabiliseerimisel,“ lausus Eesti välisminister. Paet ja Gordon sõnasid, et pikaajalise lahenduse aluseks saab olla vaid Gruusia territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse austamine.

Rääkides Ameerika Ühendriikide suhetest Euroopaga märkis Eesti välisminister, et ELi ja USA koostöö areng ja tugevad suhted on äärmiselt olulised. „Seda laias teemadespektris, näiteks nii idapartnerluse arendamiseks ja reformide toetamiseks Ukrainas, Moldovas, Gruusias, Armeenias, Aserbaidžaanis ning Valgevenes kui võimaluste avardamiseks Lääne-Balkani riikidele,“ märkis Paet. „Samuti on vajalik tihendada Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide koostööd energiajulgeoleku alal,“ lisas ta. Paeti sõnul tuleb võimalikult ruttu asutada EL-USA energianõukogu.

Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahelistest suhetest rääkides toonitas välisminister Paet, et need on olnud kogu aeg väga head. „USA on Eestile oluline partner. Meie koostöö toimub väga paljudes valdkondades, jagades samu väärtuseid,“ sõnas Paet. Kohtumine valmistas ka ette välisminister Urmas Paeti visiiti Ameerika Ühendriikidesse eeloleval sügisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 15:20
Otsi:

Ava täpsem otsing