Mõned inimesed vajavadki vähem und

14. august 2009, 19:05

Enamus inimesi vajab reibas ja värske
olemiseks umbes kaheksat unetundi ööpäevas. Teadlased leidsid aga ema ja tütre,
kes magavad igal ööl vaid kuus tundi ning on sellest hoolimata erksad.

44aastane naine ja tema 69aastane ema on pea kogu oma elu vähe maganud. Mõlemad lähevad voodisse kella kümnest ja ärkavad juba neljast-poole viiest. Kuigi paljud inimesed peavad olude sunnil sarnase unegraafikuga leppima, on lühike uni selles peres loomulik. Nii ema kui tütar on väga aktiivsed inimesed – ema näiteks käib kolm-neli korda nädalas tantsutundides ning armastab pikki välisreise, kirjutas LiveScience.

Peret uurinud teadlased eesotsas California ülikooli neuroloogiaprofessori Ying-Hui Fuga leidsid, et vähese unevajaduse taga seisavad geenid. Nii ema kui ka tütar kannavad geenis DEC2 mutatsiooni ning teadlaste arvates on just see geen osaliselt vastutav unemustrite ning unele kulutatava aja hulga eest.

Kuigi Fu ei tea, kui paljud inimesed leitud mutatsiooni kannavad, usub ta, et tegemist on väga harva mutatsiooniga. Et välja selgitada, kui suurel määral mutatsioon und mõjutab, valmistasid Fu ja tema kolleegid geneetiliselt muundatud hiired, kes kandsid vigase geeni ühte või kahte koopiat.

Tavaliste hiirtega võrreldes magasid ühe mutantse geeniga hiired umbes 1,2 tundi vähem ning kahe mutantse geeniga hiired koguni 2,5 tundi vähem. Mutantsed hiired taastusid ka unepuudusest kiiremini kui tavalised hiired.

Kuigi ajakirjas Science avaldatava uurimuse tulemusi ei kasutata ilmselt unevajadust vähendava ravimi väljatöötamiseks, võiks sellest kunagi olla abi unehäiretega inimeste ravimisel, kirjutavad teadlased. Järgmiseks loodavad nad leida ka teisi und reguleerivaid geene.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2009, 13:16
Otsi:

Ava täpsem otsing