Oleg Gross: edu pant - meil pole laene

Virge Haavasalu 17. august 2009, 00:00

Ta lisas, et ka ettevõtte püsikulud on suhteliselt madalad. "Firmas ei ole ühtegi liisingut, pangalaen on sisuliselt nullilähedane. Oleme töötajate arvu kõvasti vähendanud," rääkis ta.

"Kui meil käive kukkus 10 protsenti, vähendasime töötajate arvu 12-13 protsenti," lausus Gross. Tingimustes, kus töötajate arv jääb samaks ja käive langeb, võiks tööviljakus ning tootlikkus langeda, aga Grossi sõnul suutsid nad mõlemat hoida.

Teise edu põhjusena nimetas Gross seda, et Aasiast hakati tööstuskaupu tooma. "On arvatud, et see ei ole nii väga rentaabel, aga koos toidukaubaga on see meil käibe hoidmisele ikkagi kaasa aidanud," tõdes jaekaupmees. Samas möönis ta, et Aasia-suunaline kaubandus on küll väikesemahuline, kuid neil on katted hoopis suuremad kui toidukaupadel, mis on olukorda parandanud.

Eestis Grossi sõnul teisi jaekaubanduse ettevõtteid eriti pole, kel puuduvad pangalaen ja liisingud. Tema kinnitusel sõltub laenu võtmine inimeste riskivalmidusest. "Ütlesin 2006. aastal, et tulevad rasked ajad, ja need tulid," toonitas Gross. Paljud seda ei uskunud, lisas ta.

Gross ütles, et 2007. ja 2008. aastal ei oleks tohtinud nii jõuliselt laieneda, nagu suuremad jaeketid seda tegid - nüüd ägavad nad miljardiliste laenukoormate all. "Täna on selge, et see valik oli meil õige," märkis Gross.

Esimesel poolaastal avas OG Elektra kaks uut kauplust, teisel poolaastal on ehitamisel veel kolm. "Jätkuv kasumi teenimine ja varasemate aastate jaotamata kasum annab meile võimaluse kauplusteketi laiendamiseks tingimustes, kus nii kinnisvara kui ka ehitushinnad on oluliselt alanenud," ütles OG Elektra nõukogu liige Rita Tehvo.

Tänavu märtsis prognoosis Tehvo majanduse üldise languse tõttu 2009. aastaks käibe ja kasumi langust. Teise poolaasta tulemusi ei soovinud Oleg Gross veel ennustada. Kui on langus või tõus, on see minimaalne, rääkis ta ja lisas, et suurt kukkumist ilmselt ei tule.

Konkureeriva poeketi, Comarketi tegevdirektori Ando Nõupuu kinnitusel said ka nemad teises kvartalis kasumit. Reageerisime kiiresti majanduses toimuvale kulude vähendamisega ja seetõttu on esimese kvartali väike kahjum asendunud teises kvartalis kasumiga, ütles ta. Üldkokkuvõttes on tulemus parem kui ootasime, toonitas Nõupuu.

Tema sõnul läks Comarketil esimesel poolaastal prognoositust paremini - käive tõusis võrreldes 2008. aasta esimese poolaastaga 2,5 protsenti. Kasum küll langes eelkõige tiheda konkurentsi ja hinnasõja tõttu toidukaupade jaeturul, rääkis Nõupuu.

Ka teine poolaasta paistab tema sõnul positiivne. "Neljandas kvartalis plaanime avada uue kaupluse ja kasvatada käivet 20 protsenti ning ettevõte tervikuna muutub efektiivsemaks," märkis Comarketi juht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing