Juhtkiri: K-korterid - teed eikuhugi

1706-aripaev 18. august 2009, 07:10

Vaene keskerakondlik Tallinna
linnavalitsus! Sundüürnike probleem, mis lubas neil nii palju hankeid
korraldada, raha jagada ja rõhutute kaitsjana esineda, on nüüd lahenenud. Aga
kus probleemi pole, seal tuleb see tekitada. Eile tutvustaski Tallinna linn
teise elamuehitusprogrammi algatust.

Äripäev leiab, et see ei ole programm abivajajatele, vaid Keskerakonnale. Selle peamiseks eesmärgiks on linna raha kitsa kildkonna kätte mängimine.

Täpselt sama ütlesime ka Tallinna esimese eluasemeprogrammi kohta. Tuletagem meelde. Esiteks ei elanud suures osas linna ehitatud korteritest üldse sundüürnikud. Juba viis aastat tagasi oli Tallinn sundüürnike jaoks ehitanud või remonditud üle 1100 korterit, neist enam kui pooltes elas aga keegi teine. Mõned sundüürnikud olid vaid tankistiks, kelle kaudu ametnikud hankisid endale kinnisvara.

Teiseks jäi suur osa sundüürnikest - tavapäraselt umbes iga kümnes - hätta nõutava üürihinna tasumisega. Peamiseks põhjuseks oli see, et korterid olid liiga suured. Juba ongi suurte korterite sündroom välja löönud ka uues programmis: praegu projekteeritakse mitmeid juba valminud kortereid ümber väiksemaks.

Veel näiteid elamuprogrammi "õnnestumistest": 2006. aastal müüs linnavalitsus otsustuskorras 55 kesklinnakorterit. Juba järgmise aasta veebruariks oli pea kolmandik neist leidnud uue omaniku.

Sundüürnikud lihtsalt müüsid linnalt odavad saadud korterid turuhinnaga maha. Veel enam, paljudel neist "hädalistest" juba oli endal kinnisvara olemas. Aga kui lahkelt pakutakse, tuleb ju vastu võtta. See kõik annab põhjust sarnastest programmidest edaspidi hoiduda. Aga Keskerakond ei taha munitsipaalkorterite üritusest loobuda, sest see on aidanud neil kasvatada endale lojaalset toetajaskonda.

Ühelt poolt kuuluvad siia suured ehitusfirmad, kellele linnaprojektid on olnud kindel tuluallikas, ja kes pole tänutäheks ka parteikassat unustanud. Seekordseteks õnnelikeks on Rand ja Tuulberg, kelle käest linn hakkab üürima kortereid hinnaga 136 kr m2, garanteerides neile sellega raskel ajal hea rahavoo. 100kroonise vahe (üürnik ise maksab 30 krooni) tasub maksumaksja. Sama raha eest saaks Tallinn abivajajatele üürida rohkem kortereid turult.

Teisalt kindlustab Keskerakond endale valijaid oma sihtgruppides. Sundüürnike ja lastekodulaste juurest on liigutud laiematele jahimaadele: õpetajad, ämmaemandad, politseiametnikud, päästeteenistujad… Huvitav, miks mitte ajakirjanikud? Kui minna tööle ajalehte Pealinn, siis võiks ju isegi kvalifitseeruda.

Korrumpeerunud Ladina-Ameerika riikides võib näha sõna otseses mõttes maanteid eikuhugi. Need teed tekivad seepärast, et nende ehitamise eemärk peitub ehitamises endas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2009, 07:42
Otsi:

Ava täpsem otsing