Komeedilt leiti elu ehituskivi

18. august 2009, 21:25

NASA kosmoselaev Stardust saatis Maale
komeedilt Wild 2 võetud proove, millest teadlased leidsid glütsiini, aminohapet,
mis on üheks elusorganismide ehituskiviks.

"Glütsiin on aminohape, mida elusorganismid kasutavad valkude valmistamiseks. Tegemist on esimese korraga, mil aminohapet on leitud komeedilt,“ ütles NASA teadlane Jamie Elsila. „Meie avastus toetab teooriat, mille kohaselt mõned elu koostisosad moodustusid kosmoses ja toodi kunagi ammu Maale meteoriitide ja komeetide kokkupõrgetega.“

"Glütsiini leidmine toetab ka ideed, mille järgi elu fundamentaalseid koostisosasid leidub kosmoses külluses. Seega toetab see väidet, et elu pole Universumis kuigi haruldane nähtus,“ ütles NASA astrobioloogia instituudi direktor Carl Pilcher.

Kõik elusorganismid koosnevad suures osas valkudest, lisaks osalevad valgud katalüsaatoritena paljudes keemilistes reaktsioonides. Valkude valmistamiseks kasutatakse 20 aminohapet, mis erinevates kooslustes võivad moodustada miljoneid erinevaid valke, kirjutas Physorg.

Stardust läbis komeedi Wild 2 jäist tuuma ümbritseva tiheda gaasi- ja tolmupilve 2004. aasta 2. jaanuaril. Selle käigus püüdis kosmoselaeva spetsiaalne aerogeeliga täidetud seade osa sellest gaasist ja tolmust kinni. Komeedilt kogutud proovid saadeti 2006. aasta 15. jaanuaril Maale. Sellest ajast peale on teadlased üle maailma tegelenud proovide uurimisega, et rohkem teada saada komeetide moodustumisest ja meie Päikesesüsteemi ajaloost.

Glütsiini leiti proovidest juba mõnda aega tagasi, kuid siiani ei saanud teadlased kindlad olla, et tegemist on just komeedilt pärit ainega ning mitte kosmoselaevalt pärineva saastusega. Nüüd aga kinnitasid isotoopuuringud, et tegemist on tõepoolest maavälist päritolu molekulidega.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2009, 21:24
Otsi:

Ava täpsem otsing