Saab tagasi Rootsi värvidesse – tehing sai kinnitust

18. august 2009, 11:45

USA raskustes autotootja General Motors on
sõlminud siduva kokkuleppe kahjumis Saabi müügiks Rootsi sportautode tootjale
Koenigsegg Group, ehkki osad rahastamist puudutavad küsimused on jätkuvalt
lahtised.

Viimastel nädalatel on Rootsi meedias spekuleeritud, et Saabi ostmiseks kokku pandud konsortsium on kärisemas ja tehing ähvardab läbi kukkuda. Täna kinnitasid GM, et on sõlminud kokkuleppe 100% Saab Automobile AB aktsiate müügiks Koenigsegg Group AB-le ning loodab tehinguga lähikuudel lõpule jõuda. Sellega peaks Saabi tulevik olema kindlustatud.

Tehingu jaoks on määrav Rootsi riigi garantii Euroopa Investeerimispangast autotootjale taotletud 600 miljoni dollari suurusele laenule. Laenu arutab EIB 22. septembril. Rootsi valitsuse tänases avalduses märgitakse, et tehingu lõpetamiseni on veel siiski "mitu sammu" minna.

GMi ja Koenigseggi kokkuleppe järgi jätkab GM Saabi üleminekuperioodil iseseisvaks firmaks selle toetamist. Kindlaks lepitud perioodi vältel jätkavad GM ja Saab tehnoloogia ja teenuste kahasse kasutamist. Ühtlasi saavad Saabi uued omanikud kauba peale GMis välja arendatud Saabi uued mudelid, mis on arenduse lõppfaasis.

„See leping on oluline samm potentsiaalse tehingu suunas,“ ütles GM Europe president Carl-Peter Forster pressiteate vahendusel. „Saabi väga head autod oma unikaalse disaini, ohutus- ja mootoritehnoloogia ning tugeva kaubamärgiga koos Koenigsegg Group'i innovaatilise ja ettevõtliku vaimuga ennustavad sellele mudelile edukat tulevikku. Jätkame kõigi osapooltega koostööd tehingu detailide lihvimisel ning loodame sellega lähikuudel lõpule jõuda. Tehingu lukkulöömine sõltub EIB laenust ja Rootsi riigi garantiist sellele,“ ütles Forster.

Koenigsegg Groupi tegevjuht Christian von Koenigsegg ütles tulevikuplaane visandades, et uued omanikud tahavad Saabi Rootsi pärandile uue elu sisse puhuda ning teha sellest elujõulise ja innovaatilise firma, mille autodega sõitmine on „puhas lõbu“.

Saabi tegevjuht Jan Åke Jonssson märkis, et tänane kinnitus tehingu toimumisele on oluline samm Rootsi autotootja tuleviku kindlustamisel, mis ühtlasi kindlustab Rootsis töökohtade säilimise. „Lühikeses perspektiivis võimaldab see meil edasi minna põnevate uute autode tootmisega. Juba sel kuul alustame uue Saab 9-3Xga,“ ütles Jonsson.

Kavatsuste protokolli Saabi müügiks allkirjastasid osapooled juba tänavu juunis.

Lisaks Saabi müügile on General Motorsil lõpusirgel tehingud Opeli ja Vauxhalli müügiks ning esialgsed kokkulepped on olemas ka Saturni ja Hummeri ostjatega.

Selle aasta veebruarist on Saab saneerimiskaitse all, mis lõpeb sel neljapäeval. Juunis nõustusid Saabi võlausaldajad kokkuleppega, millega Saab tasub 25% oma võlgadest.

Saabi müügiga lõpeb pea 20 aasta pikkune õnnetu saaga, kus Saab on oma Ameerika omanikule valdavalt kahjumit toonud. Mullu müüs Saab vaid 98 000 sõidukit võrreldes 125 000 sõidukiga 2007. aastal. Saabi parim aasta oli 2006, mil müüdi 133 000. Euroopa turul oli Saabi osakaal mullu vaid 0,4%.

Autoala analüütik Matts Carlsson ütles Rootsi uudisteagentuurile TT, et nüüd kus olukord Saabi saatuse ümber selginema hakkab, saab ehk ka müük uut hoogu. „Kevad ja suvi on olnud katastroofiliselt kehvad. Väga palju on olnud spekulatsioone ning ostjad on usalduse kaotanud,“ ütles ta.

1994. a asutatud Koenigsegg on nišitootja, mis valmistab ülikalleid ja ülikiireid sportautosid. Koenigseggi lennutab Saabi ost autode masstoodangu segmenti – praegu on firmal vaid 45 töötajat – 100 korda vähem kui Saabil.

Saabi uus omanik plaanib müüa aastas ca 100 000 autot, samas kui Trollhättani tehase võimsused võimaldaksid toota kaks korda nii palju.

Praegu käivad kõnelused teise Rootsi sõiduautotootja Volvo saatuse üle, mille on müüki pannud USA Ford. Reaalne pretendent on Hiina Geely, ehkki viimastel nädalatel on Rootsi meedia kirjutanud ka võimalikust Rootsi investorist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2009, 12:47
Otsi:

Ava täpsem otsing