Kõrvatropid kaitsevad müra eest

Jaanus Õigemeel 19. august 2009, 00:00

Müra on heli, mis häirib inimest ning kahjustab tema tervist, kusjuures müra eest polegi justkui pääsu, sest puutume sellega kokku pea igal pool - teeninduses, tööstuses, liikluses.

Kuigi müra võib tunduda süütuna, tekitab see tõsiseid tervisekahjustusi.

Üks ebameeldivamaid mürast põhjustatud probleemidest on tinnitus. Tinnituse tekkimise eest saavad inimesed ennast kaitsta heli vaiksemaks keeramisega.

Kui seda aga teha ei taheta või see polegi võimalik, siis tuleks kasutada spetsiaalseid kõrvatroppe, mis väldiksid mürakahjustuste tekkimist.

Kõrvatroppide kaks peamist liiki katavad kõik mürarikkad keskkonnad ja omavad piisavalt vajalikke funktsioone: korduvkasutatavad kõrvatropid ja pehmest vahust kõrvatropid.

Korduvkasutatavad kõrvatropid eemaldavad kahjuliku müra ja lasevad läbi puhta heli. Sageli arvatakse, et kui tegu on kõrvatropiga, siis viimase ülesanne on summutada kõik helid. Nii see siiski pole. Kontserdil või ööklubis viibides parandab koguni heli kvaliteeti, sest ei lase kõrva ülepeksvaid kõrghelisid ega liiga madalaid helisid.

Korduvkasutatavaid kõrvatroppe on lihtne puhastada, need sobivad kasutamiseks kontsertidel, festivalidel, ööklubides, spordiklubides, motospordis, lennukites, tööstuses ja mujal, kus on tunda, et müratase on liiga kõrge. Nende kõrvatroppide mürasummutus on üldjuhul mitte rohkem kui 20 dB SNR.

Pehmest vahust kõrvatropid sobivad kasutamiseks valjudes ja mürarikastes keskkondades või kohtades, kus on vaja tavapärast mürataset alandada. Sobivad kasutamiseks magamise ajal, lasketiirus, raamatut lugedes, tööstuses. Need kõrvatropid sobivad kasutamiseks mitte rohkem kui 3-4 kasutuskorda, sest kaotavad liigse kasutuse järel võime müra eest kaitsta. Pehmest vahust kõrvatropi mürasummutus on 33 dB SNR ehk summutab pea kõik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing