Tallinnalt stardiabi saanud hädas maksuvõlaga

Kadri Jakobson 19. august 2009, 00:00

Artiklit on toimetuse poolt täiendatud 23.05.2011, loe lõpust.

Mullu kevadest kuni tänaseni on Tallinna ettevõtlusamet toetanud kuni 100 000 krooniga kokku 69 ettevõtet, neist 26 firmat on Krediidiinfos "punased" ehk neil üleval maksuvõlg.

Kõige kopsakam, üle 800 000kroonine maksuvõlg on spordi- ja vabaajaväljakute müügi ja paigaldusega tegeleval ettevõttel Sport Court.

"See summa ei tähenda kindlasti meie jaoks veel pankrotti, tegutseme edasi," ütles Sport Courti üks omanik Keio Kuhi. "Praegu ei lähe väga paljudel hästi. Ka meil jäi ühel hetkel kõik seisma…" lisas ta.

Üks Tallinnalt toetust saanud ettevõte on Bestfood Grupp, mis valmistab kulinaariatooteid, sh sööke Edelaraudteele. Firmal on tekkinud ligi 200 000kroonine maksuvõlg.

Ettevõtte üks omanikest Rauno Oidekivi on vaatamata asjaajamistele maksuametiga tuleviku suhtes optimistlik. Ta loodab, et ettevõttel õnnestub maksuvõlg ajatada ning käivitamisel tekkinud miinus plussiks keerata.

"Toitlustusettevõttel on alustamise kulud väga suured. Linnalt saadud stardiabi oli suureks toeks, kuid kattis koguinvesteeringust siiski väikese osa," selgitas Oidekivi.

"Kolm või neli alustamise kuud tegutsesime puhtas kahjumis, sel kevadel on kassavood aga plussis ja loodame võla ära maksta. Praegu tegelemegi maksuvõla ajatamisega," rääkis Oidekivi. Ta lisas, et optimismiks annab alust asjaolu, et tellimusi on palju.

Üks kolmest pankrotis olevast või kohe minevast firmast, kes mullu linnalt stardiabi taotles, on tekstiilitooteid müünud Take Me Home.

Tollal juhtis ettevõtet Tarvo Õng, kes mullu suvel firma Domus Kinnisvara juhatuse liikmele Raul Reinole edasi müüs.

"Müüsin ära mõttega, et raha oli vaja. Kõik toimis, kuid firmasse oli vaja investeerida," lausus Õng.

Firma ostnud Reino andis aga Tarvo Õnge kohtusse ja süüdistab teda valeandmete esitamises.

"Ta ilustas pilti nii oma sõnades kui ka raamatupidamise dokumentides," ütles Reino. "Asi polnud sugugi selline, nagu müüja seda näitas. Juba siis olid firmal tegelikult võlad üleval," rääkis ta.

Poolteist kuud pärast ostu oli firma sisuliselt pankrotis. "Ma ei näinud võimalust seda firmat päästa. Tundub, et ka stardiabi toetust ei kasutatud selles firmas sihipäraselt," ütles Reino.

Praeguseks on toimunud kaks kohtuistungit ja protsess jätkub sügisel. "Olen kindel, et minu esitatud argumendid on kohtu jaoks piisavad, et saan õiguse," lisas Reino.

Tallinna ettevõtlusameti juht Kairi Teniste möönab, et stardiabi raha väärkasutust pole seni avastatud, kuid mõnel juhul on raha siiski tagasi siiski nõutud.

"Starditoetus on ettevõtjatele tagastamatu abi ning üldjuhul tagasimaksmisele ei kuulu, seni on nõutud toetus tagasi nendelt ettevõtjatelt, kes on näiteks ettevõtte tervikvarana edasi müünud või lõpetanud tegevuse ja müünud stardiabiga soetatud põhivara," ütles ta.

Mis puudutab maksuvõlgu, siis ei kuulu samuti toetus tagasinõudmisele, kuid pankroti või ettevõtte likvideerimisele esitab linn nõuded.

"On tulnud ette ka mõni pankrotimenetlus, kuhu oleme oma nõude esitanud. Näiteks eelpooltoodud Take Me Home OÜ osas on nõue esitatud. Kahjuks on ka praegu kaks nõuet töös," märkis Teniste.

"Tõepoolest on maksuvõlad ettevõtjatele suureks probleemiks saanud. Ühelt poolt võivad makseraskused olla ajutised: näiteks spordiklubil ei ole suvine tegevus kõige aktiivsem, teiselt poolt on alustavad ettevõtjad kõige rohkem haavatavamad ja esimeste projektide ebaedu võib osutuda neile saatuslikuks."

Teniste sõnul on üldiselt stardiabisaajad elujõulised, keskmiselt on tegutsema jäänud 95% taotlejatest.

"Kindlasti on oma osa selles, et toetuse taotlejate vahel on tihe konkurents. Näiteks selle aasta veebruaris taotles üle 80 ettevõtte stardiabi ja rahastati 27% taotlustest ehk 23 taotlust."

Toimetuse märkus 23.05.2011.

Artikli ilmumisele järgnenud kohtuvaidluses selgus, et Raul Reino poolt artiklis Tarvo Õnge suhtes esitatud süüdistused ei pidanud paika. 22.12.2009 otsustas Harju maakohus jätta rahuldamata OÜ Imperio Invest ja Raul Reino hagi Tarvo Õnge vastu ostu-müügilepingu tühisuse tuvastamise ja lepingu järgi saadu tagastamise nõudes. Menetluskulud jättis kohus täies ulatuses OÜ Imperio Investi ja Raul Reino kanda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing