Börs: naela ralli võib raugeda

19. august 2009, 08:46

Naela 24 aasta tugevaim ralli, mis on kestnud
viis kuud, võib lõppeda. Bank of England üritab kahanevat majandust elavdada
trükivärskete pangatähtedega. Vaatamata taanduvale inflatsioonile, peab
Suurbritannia meelitama investoreid kõrgemate intressidega, vahendas
Bloomberg.

10. märtsist 5. augustini on nael tugevnenud dollari vastu 23 protsenti ning euro ja Eesti krooni vastu 8,2 protsenti.

Naela tugevnemise taga oli spekulatsioon, et Ühendkuningriigi varade hinnad tõusevad, kui kuue aastakümne sügavaim majanduslangus taltub. 6. augustil ütlesid keskpangas baasintresse sättiva komitee liikmed, et majandussurutis on oodatust sügavam. Keskpank suurendab võlakirjade ostu 40 protsendi võrra, 290 miljardile dollarile. Kuue päeva pärast ütles keskpanga juht Mervyn King, et inflatsioon kukkus tõenäoliselt alla Bank of Englandi soovitud inflatsioonitaseme.

"Olen superkaru naela suhtes," ütles BNP valuutastrateegia juht Hans-Günter Redeker. "Bank of England on andnud mõista, et nad ei saa endale lubada tugevat naela."

Keskpanga juht ja Suurbritannia peaminister Gordon Brown üritavad elustada majanduskasvu suurendades laenu võtmist, eelarvepuudujäägi ja raha trükkimise abil.

Käimasoleval rahandusaastal (kuni 2010. märtsini) plaanib valitsus emiteerida rekordilise 220 miljardi naela eest valitsuse võlakirju. Reitinguagentuur Standard Poor's hoiatas, et Suurbritannia võib kaotada tippkrediidireitingu AAA.

"Suurbritannia fundamentaalnäitajad ei ole kindlasti kenad," ütles FX Conceptsi juhatuse esimees John Taylor. "Käib võistluses vähem koleda tiitlile ja USA jääb mõneks ajaks mitte kõige koledamaks."

Ta prognoosis, et nael ei tugevne rohkem kui viis USA senti, enne kui saab löögi septembris, oktoobris ja novembris, kus nael võib maksta 1,45 dollarit. Analüütikute konsensus on, et 2010. aasta esimeses kvartalis maksab nael 1,64 dollarit. Nael maksis õhtupoolikul 1,6335 dollarit.

Euro ja krooni vastu prognoosivad analüütikud aastateks vaid naela tugevnemist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2009, 08:46
Otsi:

Ava täpsem otsing