Nõrk kvartal ei kärbi tuuleturbiinitootja ambitsioone

19. august 2009, 10:40

Maailma suurim tuuleturbiinide tootja,
Taani Vestas Wind System, teatas teises kvartalis 34%sest kasumi langusest ja
tarnete vähenemisest, kuid firma juht Ditlev Engel ei loobu firmale seatud
ambitsioonikast sihist, põhjustades analüütikuis hämmingut.

Vestas pole muutnud oma plaani tänavu käivet mullusega võrreldes peaaegu kahekordistada ning tarnida aastal 2010 tuuleturbiine juba kokku koguvõimsusega 10 000 MW, kirjutab Taani majandusleht Börsen.

Ümmarguselt peaks Vestas sellisel juhul tuleval aastal tuuleturbiine tarnima 75 miljardi Taani krooni väärtuses, mida on 40% rohkem kui 2009. aastaks eelarvestatud 53 miljardit Taani krooni. Eelduseks on rehkendus, et 1MW maksab miljon eurot. See ei pruugi aga enam paika pidada, kuna analüütikute andmeil on tuuleturbiinide hinnad turul 20-25% kukkunud.

„Firma tulemustes pole küll palju sellist, mis kinnitaks, et kõik see on võimalik. Seega taandub küsimus nüüd sellele, kas firma juhti Ditlev Engelit usaldada või mitte,“ kommenteeris Taani majanduslehele Börsen Formuepleje aktsiastrateeg Stephen Rammer.

„Välja kuulutatud plaanide täitmine on peaaegu võimatu,“ ütles agentuurile Bloomberg S P analüütik Ankit Jain. „Tellimuste arvu tugevat kasvu on ehk kõige varem oodata alles 2010. aastal.“

Vestase puhaskasum kahanes teises kvartalis 43 miljonile eurole läinud aasta samal perioodil teenitud 65 miljonilt eurolt. Bloombergi küsitletud analüütikute keskmine ootus oli 84 miljonit eurot. Aasta esimese kuue kuuga on firma käive 2,3 miljardit eurot kogu aastaks kavandatud 7,2 miljardist eurost. Seatud eesmärgi saavutamiseks peab teise poolaasta müük olema 4,9 miljardit eurot.

Ditlev Engel kinnitab, et firma jätkab investeerimist ja laieneb praegu jõudsalt eelkõige USAs, kus näeb tuuleenergeetikal suurt potentsiaali. Samas on Vestas koondanud Taanis ja Suurbritannias 1567 inimest ja sulgenud tehase Isle of White’il.

Positiivsetest arengutest turbiinitootjale on laenuturud sulamas ning taastuvenergia projektidele taas lihtsam rahastamist saada. Teiseks on paljude riikide valitsused eraldanud taolistele projektidele suuri toetussummasid ning pärituult sektorile tõotab ka nafta hinna kerkimine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. August 2009, 10:40
Otsi:

Ava täpsem otsing