Poola börs pani punuma

Tarvo Vaarmets 24. august 2009, 00:00

Päris mitmed spetsialistid on viimasel ajal avaldanud arvamust, et arenenud riikide aktsiatele tuleks eelistada arenevate riikide väärtpabereid. Arengumaad peaks nimelt globaalse majanduse taastumisest rohkem hoogu saama. Reedel otsustasidki investorid ühe arengumaa - Poola - börsi maailma parimaks osta.

Poola aktsiaindeks WIG20 kerkis reedel 4,1% ehk kõrgeimale tasemele alates eelmise aasta oktoobrist. WIG20 nädalakasvuks kujunes seetõttu 5,9%. Börsinädala viimase päeva rallile andis hoo sisse JPMorgani analüüs, millest võis lugeda, et seni kehtinud Poola, Tšehhi ja Ungari aktsiatele antud müügisoovitus asendati nüüd ostusoovitusega.

"Kolme Kesk-Euroopa riigi kasvuootused peaks suurenema ja refinantseerimise risk kaduma," kirjutasid JPMorgani strateegid. "Lisaks saavad need kolm riiki kasu ka oodatust kiiremast eurotsooni majanduse taastumisest."

Hea uudis Poola majandusele ja seeläbi aktsiaturule oli muidugi ka teade, et Saksamaa teenusesektor näitas juulis üllatuskasvu. Markit Economicsi Saksamaa teenusindeks kerkis juulis 54,1 punktile. Eelmine näit oli 48,1. Saksamaa on Poola suurim kaubanduspartner.

Eelmisel nädalal tuli oma arvamusega välja ka Societe Generale, kelle strateeg Rebecca Cheong soovitas investoritel osta arenevate riikide aktsiaid ja müüa arenenud riikide aktsiaid, kuna arenevate riikide majanduskasv saab olema kiirem ja sealsed aktsiad on ka odavamad.

Cheong kirjutas oma analüüsis, et arenevate riikide majandused peaks järgmisel aastal kasvama keskmiselt 4,8%, arenevate riikide majandused aga kolm protsenti, sealhulgas USA majandus 2,2%.

Cheong viitas asjaolule, et globaalmajanduse lõplikuks paranemiseks on vaja tugevat USA tarbijat, keda meil veel ei ole. Arenevate riikide jaemüüginumbrid on aga ilusamad kui arenenud maades, mistõttu esimesed peaksid oma majanduse suurema hooga käima saama.

Cheong soovitab osta arengumaadele keskendunud börsil kaubeldavat fondi tähisega EEM ja lühikeseks müüa ETF-i tähisega EFA.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing