Uuring: kulude kärpimine jätkub

Urve Vilk 24. august 2009, 00:00

Üle maailma 241 finantsjuhi seas tehtud uuringust selgus, et ettevõtete suurim väljakutse on samaaegselt teha muudatusi kulubaasis ning teisalt tagada jätkusuutlikkus ja edasine kasv.

Järgneva kahe aasta jooksul suunavad organisatsioonid enam tähelepanu kulubaasi piiramisele, et saada oma tegevuseks pikaajalisi eeliseid.

Veerand küsitletutest tunnistas, et nad on organisatsioonis teinud kulude kärpimise huvides ümberkorraldusi, sealhulgas koondanud töötajaid. Viiendik vastanutest pidas tegevusefektiivsuse parandamist teiseks kõige olulisemaks strateegiaks kulude piiramisel ning kümne protsendi vastanute arvates on selleks riskide parem haldamine.

Ligi pooled vastanutest nõustusid, et kulude kontrolli all hoidmine on saanud igapäevaseks ning peaks jätkuma ka pärast majanduskriisi.

Kõigest viis protsenti vastanutest arvas, et kõik töötajad aitavad kaasa kulude vähendamisele. Nelikümmend protsenti finantsjuhtidest ja kakskümmend protsenti tegevjuhtidest tunnistasid uuringus, et kulude kärpimise programm on nende vastutusel.

Uuringu viis läbi CFO Europe Research Services koostöös KPMGga. Uurimuse käigus küsitleti 621 finantsjuhti üle maailma ning hinnati, kuidas nad oma organisatsioonides kulusid ümber hindavad.

Vaatasime kõik oma kulutused üle, vähendasime palkasid, tegime muudatusi koostööpartnerite rendihindades ja optimeerisime pisut ka oma inimkoosseisu. Vaatame ka edaspidi, et mingeid liigseid kulutusi ei tuleks teha. Praegu näib küll, et oleme kõik võimalikult optimaalsele tasemele viinud.

Paratamatult on tulnud kärpeid teha igas valdkonnas ning liigsete kulutuste peale ei saa enam mõeldagi. Näiteks töötajate koosseisu oleme kriitiliselt üle vaadanud ning vähendanud olude sunnil ka palkasid.

Kuna kärpeid on juba palju tehtud, ei oskagi öelda, kas ja kustkohast oleme edaspidi veel sunnitud kokku hoidma, aga plaane teeme iga päev.

Konkreetseid kärpeid pole teinud, palgad on meil tulemuspõhised ja neid langetada pole vajadust. Sõltume oma klientidest, oleneb, kui palju neid on ja missugust teenust nad soovivad. Põhiliselt annavad majandusolud tunda selles, et nii mõnigi vajalik asi on praegu edasi lükkunud.

Liigseid kulutusi me muidugi praegusel ajal ei tee, kuid otseseid suuri kärpeid ka ei oskaks välja tuua - arvutit pastapliiatsi vastu pole me veel seni vahetanud ja ka töötajate palku vähendanud ei ole. Meie ettevõttes on ette nähtud tulemusele orienteeritud palk, see reguleerib ennast ise. Tuleviku kohta loodame ikka parimat.

Oleme kokku hoidnud ja kulusid kärpinud, kust vähegi võimalik. Oleme langetanud töötasusid ning kärpinud ka autode kasutamise kulusid. Mis puutub edasisse, teeme otsused hiljem, sõltuvalt turuolukorrast.

Oleme teinud mitmesuguseid kärpeid. Langetasime tulemuspalka ning paraku pidime mõned inimesed ka koondama. Edasise kohta ei oska veel öelda, see selgub täpsemalt oktoobris. Võib-olla tuleb mõni töötaja veel koondada. Tavaliselt kahaneb meie tootmine märgatavalt alates novembrist.

Oleme töötajaid koondama pidanud, palku langetanud, autokütuse kulusid vähendanud - teinud kõik endast oleneva, et kulusid kokku hoida.

Praegu ei usu, et eriti rohkem annaks kusagilt veel kärpida või säästa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing