Mereuss hirmutab kiskjaid helendavate pommidega

24. august 2009, 14:39

Vastavastatud süvamereloom vabastab
pisikesi õhupallisarnaseid struktuure, mis pimeduses helendavad ja kiskja
tähelepanu kõrvale juhivad.

Veealuseid roboteid kasutanud teadlased tõmbasid merest välja seitse uut rõngussiliiki, kes kõik kuuluvad varem teadmata rühma. Viis neist liikidest kasutavad kiskjate saagiks langemise vältimiseks helendavaid pomme, kirjutas LiveScience.

Mõnest kehaosast loobumine põgenemisaja võitmiseks on looduses vähelevinud, kuid mitte tundmatu taktika. Näiteks võivad mõned kalmaarid või koibikud küljest ära heita mõne jäseme, et nii kiskjat segadusse viia ja ise minema pääseda. Avastatud ussikese õhupallipommid on moodustunud ilmselt muundatud lõpuseosadest, mis helendavad vaid siis, kui need looma küljest eralduvad.

Teadlased nimetasid uue rõngussirühma Swima bombiviridis. Leiust anti teada ajakirja Science 20. augustil ilmunud numbris.

Leitud ussid on head ujujad, kasutades edasiliikumiseks oma kammisarnaseid harjaseid. Enamik selle grupi esindajaid elab umbes 3000 meetri sügavusel ookeanis, mõned liigid võivad elada ka umbes 1900 meetri sügavusel.

Sellistel sügavustel on ookean väga külm ja täiesti pime, kui välja arvata mõned helendavad mereloomad. Pimeduses helendamise võimet loomadel nimetatakse bioluminestsentsiks ja see on selles ookeaniosas elavatel loomadel üsna tavaline oskus. Mõnikord kasutatakse seda omavaheliseks suhtluseks, mõnikord saagi ligimeelitamiseks või kiskjate eemalehirmutamiseks.

Teadlased leidsid Swima bombiviridis’t nii Filipiinide vetest kui ka USA ja Mehhiko lääneranniku lähedalt. Teadlaste hinnangul võib tegemist olla küllalt tavaliste liikidega. Ookeanipõhjas asub aga niipalju avastamata liike, et uusi liike leitakse pea iga sukeldumiskorraga.
Mereuss hirmutab kiskjaid helendavate pommidegaMereuss hirmutab kiskjaid helendavate pommidega

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing