Kogu Tallinna börsi ülevõtt

Tarvo Vaarmets 25. august 2009, 00:00

Eile kirgi kütnud TeliaSonera ülevõtupakkumine Eesti Telekomile viskas viimase kõrval hooga üles ka mitmed teised Tallinna börsi aktsiad, justkui ka neile oleks keegi preemiat lubanud. Eesti Telekomi suur osakaal meie kodubörsi turuväärtusest tähendab ka seda, et TeliaSonera tahab kogu börsist mahlase osa ära osta.

Tallinna börs oli eile loomulikult ka maailma suurim tõusja - OMXT indeks virutati 12,86% üles, maailma teise börsisõidu teinud Vilnius kihutati aga 11,6% kõrgemale. Ja isegi väike Riia börs pressis ennast kahe liduja vahel 3,7%-lisse plussi ehk maailma kuuendaks.

TeliaSonera pakkumine äratas investorid üles, andes kaks peamist signaali - esiteks, kui Eesti Telekomi aktsia hind ja TEO aktsia hind on isegi tehtud pakkumishinna juures alahinnatud (nii mitmed spetsialistid väidavad ja üldjoontes olen ma nendega ka nõus), siis peaks ju alahinnatud olema ka teised Baltimaade aktsiate hinnad. Seda seepärast, et investorite meeleolu mõjutab kogu turgu ja kui telekomid müüdi pessimismi meeleolus liiga alla, siis müüdi ju liiga alla ka paljud teised ettevõtted.

Teiseks - mis saab siis, kui pakkumine vastu võetakse ja investoritele voolab kontodele korralik rahahunnik? Kuhu see raha pannakse? Võib uskuda, et vähemalt osaliselt suunatakse see aktsiatesse, Tallinna börsi aktsiatesse, mis omakorda tähendab aga hindade kerkimist.

Nendest põhjustest ja eufoorilisest meeleolust ajendatult loobiti Baltika aktsia hind sisuliselt päevalimiiti kinni ehk 13,8% kõrgemale üle nominaalhinna, 10,33 kroonile. Ekspress Grupp tõsteti 12,8% kallimaks, Nordecon ja Merko aga üle 11%, Harju Elekter üle 10%. Kogu Tallinna börsi peale oli ainult üks aktsia, mille hind ei kerkinud - Luterma. Vägevat tõusu päeva toetas ka tugev käive 44,4 miljonit krooni.

Samas ei ole mitmete Tallinna börsi ettevõtete probleemid kuhugi kadunud - näiteks Baltika ja Tallink vaevlevad endiselt rahakriisi käes, Olympicu turg on endiselt maas, riskid on alles. Kui suur on ainult riski ja võimaliku tulu suhe?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing