Madalavõitu pakkumine

Kaisa Tahlfeld 25. august 2009, 00:00

TeliaSonera AB teatas eile hommikul Eesti Telekomi aktsiatele ülevõtmispakkumise tegemisest hinnaga 93 krooni, mis tähendaks reedese sulgemishinnaga (74,79 krooni) 24protsendist preemiat.

TeliaSonera juhi Lars Nybergi kinnitusel on see preemia õiglane. "93 krooni aktsia eest ei ole nii kaugel kõigi aegade Eesti Telekomi kõrgemaist hinnast. 2009. aasta sügisel on see minu arvates päris hea pakkumine, kui vaadata ka, mis dividende on Eesti Telekom maksnud," ütles TeliaSonera juht eile pressikonverentsil.

Juhul kui pakkumine peaks läbi kukkuma, ei tehta Nybergi kinnitusel uut, kõrgema aktsiahinnaga ülevõtmispakkumist. Nyberg ütles, et läinud reedel kohtus TeliaSonera esindaja rahandusministri Jürgen Ligiga, keda teavitati, et esmaspäeval tehakse ülevõtmispakkumine, kuid pakkumise tingimustest rahandusministrit ei informeeritud.

Ligi sõnul on Telekom andnud häid dividende. "Meile on oluline hind, oleme selle suhtes nõudlikud," ütles Ligi. "See müük annab ühekordset raha, dividendid on seni tasakaalu (eelarvele-toim) andnud."

Ligi kinnitusel otsust langetatud veel pole.

Arengufondi nõukogu esimees ja kunagine Telekomi börsile viija Raivo Vare soovitas riigil esmalt hinge tõmmata ja mõelda, kas ja milleks oleks vaja osalust TeliaSonerale müüa.

"Erainvestorina võib-olla võtaks. Institutsionaalselt, riigi poolt vaadates veel mõtleks," vastas Vare pärast hetkelist mõttepausi küsimusele, kas ta Arengufondi nõukogu juhina aktsepteeriks TeliaSonera pakkumist.

Pakkumishinda Vare kõige halvemaks ei pidanud. Ta ütles, et pakkumise õnnestumise otsustavad suuremad institutsionaalsed investorid - riik ja mõned suuremad fondid.

"Kui nemad otsustavad müüa, siis ei ole väikesel enam midagi teha, ja kui nemad ei otsusta müüa, siis on väikesel aega hakata alles otsustama," arvas Vare.

"Mitte mingil juhul ei tohiks seda jooksvate kulude jaoks kasutada," ütles Vare.

Lisaks Eesti Telekomile tegi TeliaSonera ülevõtmispakkumise ka Leedu Telekomi aktsionäridele

"Leedu TEO aktsiale tehtud pakkumishind on selline, et seal pole mõtet pakkumise vastuvõtmist kaaluda. Eestis on olukord keerulisem. Eesti riigi käitumine oma osalusega võib mõnegi investori jaoks olla otsuse langetamisel kaalukeeleks," kommenteeris Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjoni liige Kristjan Hänni.

Mõlema aktsia eilne madal börsikäive näitab Hänni arvates seda, et otseselt hädasolevaid aktsionäre, kes ilmtingimata kiirustaks pakkumise hinna lähedase hinnaga müüma, väga palju pole.

Evli Banki vanemanalüütik Michael Andersson nimetas oma kommentaaris väikeaktsionäridele pakutavat hinda madalaks. Evli vanemanalüütik uskus, et vähemusaktsionärid tõenäoliselt ka seekord nii lihtsalt pakkumisega kaasa ei lähe.

Rootsi päritolu erainvestor Stefan Andersson soovitas Eesti valitsusel müüa 50% enda osalusest Eesti Telekomis ja keskenduda enamusosalustele. Nii jääks ettevõte börsile ja riik saaks ka dividende.

Eesti Telekomi aktsionäri Endel Palla sõnul oleneb väikeaktsionäride seisukoht Telekomi müügi suhtes puhtalt sellest, mida otsustab riik.

"Kui riik jätab alles, siis pole ka teistel mõtet müüa. Kuid ma arvan, et riik ei ole nõus. Kuid mine sa lolle veel rahapuuduses tea," kommenteeris Telekomi aktsionär ja Harju Elektri nõukogu esimees Endel Palla.

Rootslaste pakutud hinnaga pole väikeaktsionär rahul. "Jube vähe, sellega ma küll hästi nõus pole," märkis Palla.

Telekomi väikeaktsionäri Jaan Taltsi sõnul oleks müügist iseenesest kahju, sest tegu on hea dividendiaktsiaga. "Eks võib ju arvata, et tahavad osta. Ammu on ju tahetud, kuid riik pole siiani nõustunud. Riik saab sealt tulu ja ka väikeinvestoritel on see olnud väikene pala leiva peale panemiseks igal aastal," kommenteeris olümpiavõitja.

Samas nentis Talts, et kui vaadata praegust majanduslikku olukorda, siis tuleks ikkagi müüa. "Olukord on ju selline, nagu ta on, ja kui sellest meile kõigile tõesti kasu on, kui see otsus on põhjalikult läbi kaalutud ja kui see summa aitab meil üle minna näiteks eurole või päästab meid mõnest katastroofist, siis see on vajalik ja seda tuleb teha," märkis ta. Taltsi arvates on hind 93 krooni aktsia kohta normaalne.

Taltsile kuulub 15 425 Telekomi aktsiat. Ülevõtupakkumist aktsepteerides teeniks ta 1,43 miljonit krooni. Eraisikuna on Talts Telekomi suuruselt 18. aktsionär.

Kuivõrd Eesti Telekomi kasum on oluliselt suurem 2004. aastaga võrreldes, mil TeliaSonera tegi eelmise ülevõtmispakkumise, on raske põhjendada, miks on pakkumise hind toonasest madalam.

Kuna Eesti riik vajab eelarve defitsiidi vähendamiseks hädasti lisavahendeid, võib eeldada, et nende valmidus oma osaluse müümiseks Telekomis on praegu suurem kui varem. Kuid pakkumishind on madal ja me ei soovita pakkumist vastu võtta.

Kui riik müüb, on suur võimalus, et TeliaSonera saab vaatamata mõnede väikeaktsionäride vastuseisule piisava osa aktsiatest kätte, et Telekom börsilt jõuga ära viia.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing