Swedbank püüab Põlva Agro suurosalusest lahti saada

Anne Oja 25. august 2009, 00:00

Enampakkumist korraldava advokaadibüroo Tark & Ko advokaat Hannes Vallikivi ütles, et Swedbank müüb panditud vara. See 93,58% Põlva Agro osakapitalist kuulub Agrowill Eestile, Leedu samanimelise börsifirma tütarettevõttele.

Enampakkumise tingimustes on, et müüja ega enampakkumise korraldaja ei vastuta seejuures piimatootjaga seonduvate asjaolude eest, sh pakkujatele antavate andmete õigsuse eest.

Swedbank ei võta vastutust ka Põlva Agro korporatiivsete toimingute eest, mille tulemusel võib muutuda osa osakaal Põlva Agro osakapitalis, seisab tingimustes.

"Saame öelda ainult nii palju: Swedbank AS müüb Põlva Agro OÜ osa enampakkumisel, kuna isik, kes pantis temale kuuluva Põlva Agro OÜ osa, ei ole täitnud oma lepingulisi kohustusi, mille täitmise tagamiseks on müügis olevad osad panditud," teatas pank vastuseks Äripäevale, kui leht uuris, miks Swedbank ja enampakkumise korraldaja müüdava kauba eest ei vastuta.

"Konkreetselt ettevõtte asju ja kliendisuhet me ei saa kommenteerida," ütles Swedbanki ettevõtete panganduse tegevdirektor Artjom Sokolov hommikusel pressikonverentsil.

Mullu andis Põlva Agro tagatiseta laenu emaettevõtjat kontrollivale äriühingule Agrowill UAB. Laenu saldo koos intressidega oli aastavahetusel 32,7 miljonit krooni.

Börsil noteeritud laenusaaja ei olnud 22. juuni seisuga majandusaasta aruannet esitanud, seetõttu oli kauplemine Agrowilli aktsiatega peatatud, seisis Põlva Agro majandusaruandele lisatud audiitorite Tiit Raimla ja Eva Janseni hinnangus.

Kuna Agrowill oli taotlenud võlakirjade lunastamise edasilükkamist, järeldasid audiitorid, et laenusaajal on likviidsusega probleeme ning on küsitav, kas ta suudab laenu tagasi maksta.

Põlva linnapea ja Põlva Agro väikeaktsionär Tarmo Tamm loodab müüki pandud enamusosaluse minekut Eesti investoritele.

"Ma arvan ja loodan, et ostja on Eesti kapital ja väikeomanikule saab müük olla ainult positiivne," lausus ta. Tammele kuulub 2,33% Põlva Agrost.

Tamm ütles, et on Agrowillile antud 32 miljoni kroonise tagatiseta laenuga kursis. See jutt, et põllumajandusettevõtetel pole vaba raha, ei vasta Tamme sõnul tõele.

Tamm tunnistas, et Põlva Agro andis Agrowillile laenu eelmise juhtkonna ajal. Täpsemalt ei soostunud Tamm rääkima, öeldes, et leping oli konfidentsiaalne.

"Kindlasti on see oht olemas," ütles Tamm vastuseks küsimusele, kas ta kardab Agrowilli suutmatust laenu tagasi maksta. Tamm sõnas samas, et laenu andmise eest vastutavad need, kes lepingule alla kirjutasid.

Linnapea sõnul on ta Põlva Agroga seotud lapsepõlvest saati ja esindab seal praegu Eesti kapitali. Oma osaluse müümisest keeldus kuus väikeosanikku. "Küsimus oli hinnas, mida pakuti. Meile pakuti oluliselt vähem kui suuromanikule," selgitas Tamm.

Põlva Agro hind on praeguseks langenud neljandiku võrra, 14 miljonilt eurolt 10,5 miljonile eurole. Seejuures pole Põlva Agrol märkimisväärseid laenukohustusi.

Põlva Agro juht Peeter Alep pole osa müügiga seonduvat kommenteerinud. Äripäeva kommentaaripalvele Agrowilli peakontor ei vastanud.

Agrowilli kodulehe andmetel käib põllumajandusettevõtte tootmisbaasi säilitamiseks kibe restruktureerimine.

Agrowill Groupi aktsionäride koosolek toimus 13. juulil ja seal kiideti juhatuse esitatud plaani heaks.

Agrowill laienes 2008. aastal üsna agressiivselt, omandades kaks firmat, mis suurendasid käivet peaaegu kaks korda. Olid alanud läbirääkimised veel mitme ettevõttega, kui majanduskriis ettevõtte plaane korrigeeris, rääkis Agrowilli peadirektor Mindaugas Juozaitis veebilehel.

2008. aasta novembris valisid aktsionärid uue juhatuse, mis võttis eesmärgiks Agrowill pankrotist päästa.

Agrowill pole börsile teise kvartali majandusaruannet veel esitanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing