Rootsi maailma parimate seas

Romet Kreek 26. august 2009, 00:00

Väga pika ajaloo alusel kuulub Rootsi aktsiaturg maailma parimate sekka. Analüütikud on aga Rootsi aktsiate suhtes justkui äraootavalt optimistlikud. Rootsi juhtiva aktsiaindeksi kohta OMX30 on väga levinud hoia-soovitused, kohati on ka peaaegu ostusoovitused. Kuigi soovitused on pigem optimistlikud, ei nähta aktsiates hinnasihtide alusel erilist tõusuruumi.

Pikaajaliselt on aga Rootsi aktsiaturg olnud hea koht investeerimiseks - kes siis ikka vaid aastases perspektiivis aktsiaid ostab. Inflatsiooniga korrigeeritult on Credit Suisse'i andmetel pika ajalooga 20 aktsiaturgust Rootsi maailmas paremuselt teisel kohal. Rootsi aktsiaturg on alates 1900. aastast tootnud pärast inflatsiooni keskmiselt aastas 7,2 protsenti reaaltootlust, jäädes maha vaid Austraaliast (reaaltootlus 7,3 protsenti). Võrdluseks USAs on reaaltootluseks vaid kuus protsenti. Ühest 1900 investeeritud Rootsi kroonist saanuks 2008. aastaks 2006 krooni. Austraalias saanuks ühest dollarist 2081 ehk vaid veidi rohkem. USAs kasvanuks dollar börsil "kõigest" 582 dollariks. Inflatsiooniga korrigeerimata tootis Rootsi keskmiselt aastas 11,1 protsenti, olles selles vallas neljandal kohal. Vaatamata tormilistele muutustele maailmas on seega Rootsi ikka olnud hea koht, kus raha kasvatada.

Aga mida Rootsist osta? Analüütikud on kõige optimistlikumad Svenska Cellulosa aktsia suhtes, kuigi hinnasihi alusel nähti esmaspäevaga võrreldes üheprotsendist langusruumi. Teist ja kolmandat kohta jagasid soovitatu põhjal Wallenbergide valdusfirma Investor ja Getinge. Viimane tegeleb tervishoiusektori jaoks steriliseerimisteenuste pakkumisega. Investori aktsiale nähakse 12 kuu perspektiivis nullprotsendist kasvuruumi ja teisele kaheprotsendist aktsia tõusuruumi. Kõige suuremat tõusuruumi oodatakse Nokia aktsiale, mis peaks Rootsi kroonides kerkima suisa 33 protsenti, kuigi soovitustelt paiknes aktsia alles kuuendal kohal.

Kõige kehvemaks peavad analüütikud Lundin Petroleumi aktsiat, palju paremaks ei hinnata ka Svenska Handelsbankeni ja Volvo aktsiat. Pankade aktsiad on analüütikute jaoks üldse ebasoosingus - Handelsbankeni aktsiale oodatakse 20protsendist langust, SEB 31 protsendi, Nordea 17protsendise ja Swedbanki 24protsendise kukkumise vastu.

Meie Eesti Telekomi aktsiale väärilist vastast Stockholmi börsilt dividenditootluse poolest küll otsida ei maksa - vähemalt mitte eliitindeksist.

Küll aga leidub seal mitu aktsiat, mis annavad neljaprotsendist dividenditootlust. Parim on selles vallas Skanska.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing