Katkine ventiil lükkas NASA süstiku starti edasi

26. august 2009, 18:22

NASA katkestas teisipäeval teist päeva
järjest kosmosesüstiku Discovery stardi, seekord vigase kütuseventiili
tõttu.

Start katkestati keset kütuse tankimist. Seitse astronauti polnud veel jõudnud kolmapäeva esimestel tundidel Maalt rahvusvahelise kosmosejaama poole suunduma pidanud süstikusse siseneda, kirjutas Physorg.

Uut stardikuupäeva kohe paika ei pandud. Pole ka selge, kas NASA saab üldse süstiku sel kuul teele saata. Kui seda ei suudeta, nihkub start ilmselt oktoobrisse, sest septembris suunduvad kosmosejaama poole hoopis Jaapani ja Venemaa raketid.

Probleem tuli esile, kui insenerid püüdsid avada ja sulgeda Discovery mootoriruumis asuvat ventiili. NASA esindaja Allard Beuteli sõnul selgus, et ventiil on katki. Ta rõhutas, et ventiili täpne seisukord pole veel selge, seega võib probleemi lahendamine venida.

Ventiili kasutatakse vedela vesiniku voolu kontrollimiseks väliste kütusepaakide ja peamootorite vahel. Õhkutõusul peab ventiil olema suletud, peale õhkutõusu peab see aga avatud olema.

"Ei saa riskida sellega, et ventiil ei avanegi, kuna siis ei liigu kütus paagist mootorisse,“ ütles Beutel. Ventiil töötas korralikult esmaspäeval, kui süstikut esmakordselt teele saata üritati, kuid siis takistas starti äikesetorm.

Discovery’sse on laetud üle tuhande kilo kosmosejaamavarustust, muuhulgas ka uus jooksulint kosmosejaamas viibivatele astronautidele.
Katkine ventiil lükkas NASA süstiku starti edasi

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing