Päikesepaneelid värvipüstolist?

26. august 2009, 22:43

Californias asuv ettevõte Innovalight
väidab, et nende pihustatavad või värvitavad päikeseelemendid on kolme kuni viie
aasta kaugusel kommertskasutusse võtmisest.

Innovalight on võtnud endale ambitsioonika ülesande muuta päikesepaneelide senine kohmakas vorm palju paindlikumaks. Nende ettekujutuses võiks päikesepaneelid tulevikus näiteks värvipüstoliga majade katustele või isegi akendele kanda, kirjutas VentureBeat.

Innovalight kasutab elektrienergia tootmiseks nanoosakesi, mis on inimese juuksekarvast 10 000 korda õhemad. Seni ei ole neil küll midagi väga põrutavat ette näidata, sest väljatöötatud prototüübid suudavad elektrienergiaks muuta kõigest ühe protsendi pealelangeva päikesekiirguse energiast. Praegu kasutusel olevate päikesepaneelide kasutegur võib aga ulatuda isegi kuni 25 protsendini.

Ettevõtte sõnul suudaksid nad päikesepaneelide turul edukalt konkureerida, kui suudaksid tõsta oma lahenduse efektiivsuse 15 protsendini. Tootmise alustamine tuleb plaani ilmselt alates kümneprotsendilise kasutegurini jõudmisest.

Innovalighti ainus eesmärk ei ole siiski konkureerida juba turul oma koha leidnud päikesepaneelide tootjatega, vaid anda klientidele uusi võimalusi päikeseenergia kasutamiseks. Näiteks usub Innovalighti tegevjuht Brian Korgel, et peagi jõuavad turule ka peaaegu läbipaistvad päikeseelemendid, millega saaks katta hoonete aknaid. Huvitavaid võimalusi leida ei ole töötava lahenduse olemasolul kuigi keeruline. Näiteks saaks päikeseenergiat neelavate nanoosakestega katta ka elektriautode kere ja salongi, nii et lõõskava päikese kätte pargitud auto oma akud täis saaks laadida.
Päikesepaneelid värvipüstolist?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2009, 09:26
Otsi:

Ava täpsem otsing