BÖRS: Nutifonid näitavad teed

27. august 2009, 18:21

TomTom ja Garmin on seni olnud kaks
suurimat autonavigatsiooniseadmete tootjat, kelle toodete edus vist keegi seni
väga kahelnud ei ole. Aga äkki oleks aeg?

TomTomi juht Harold Goddijn ning Garmini juht Kevin Rauckman on tuleviku suhtes optimistlikud ja usuvad praegusest madalseisust taastumisse ning see võikski täiesti õigustatud olla… kui ei oleks nutitelefone.

“Me ei usu, et teisaldatavad navigatsiooniseadmed surnud on. Usume, et nende turg kasvab veel mõni aasta umbes 2011ni ning siis ilmselt jääb tasaseks ja surutakse alla GPSiga nutitelefonide poolt,” võttis lähiaastate ettevõtetepoolse prognoosi kokku Garmini juht Kevin Rauckman.

Miks osta lisaks aina odavamateks ja tavapärasemateks muutunud nutitelefonile ka täiendav seade auto jaoks, kui õige tee ja maja otsimiseks võib edukalt oma väikest helistamisvahendit kasutada? Sellele mõttele on tulnud lisaks tarbijatele ka erinevad analüütikud.

Investeerimispanga Oppenheimer analüütik Yair Reiner on prognoosib, et teisaldatavate GPS-seadmete turg astub praegu lõplikku allakäigutreppi mööda kindlasse hävingusse just tänu autodesse juba sisse ehitatud seadmetele ja nutitelefonidele. Uuringufirma Gartner andmetel kasvab arvutisarnaste võimetega telefonide müük sel aastal 27 protsenti.

Kui juhid lõpuni usuks oma lootusi ja turu paranemist, tasuks ilmselt oma raha sealt kiiremas korras päästa.

Garmin ja TomTom on nutikate telefonidega võistlemiseks kasutanud erinevat lähenemist. Kui Garmin lõi oma nutitelefoni, lootes selle suurt edu ja asus koostööle ka Eee PC sülearvutitootjaga, siis TomTom on läinud pisut kindlamat teed taktikaga “löö vaenlasega kampa” ehk asunud müüma navigatsioonirakendusi ka Apple’i iTunes netipoes. Lisaks plaanib ta rakendust Google’i Android platvormi jaoks.

Kuigi arengud oleks võinud tulla õige pisut varem, ei ole nad siiski lootusetult hiljaks jäänud, sest nutikad GPS-seadmetega telefonid sätivad end üha enam ka tavainimeste taskutesse. Kes peaks järgmisena nutitelefone kartma hakkama? Hei, läpakatootjad – vaadake ette!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2009, 18:22
Otsi:

Ava täpsem otsing