Euroopa laenuturul kestab põud

27. august 2009, 15:20

Juulis jätkus aasta alguses alanud trend,
kus euroala ettevõtted maksid vanu laene rohkem tagasi kui võtsid uusi.

Seda hoolimata Euroopa Keskpanga jõupingutustest laenuturule elu sisse saada ning positiivsetest märkidest Euroopa majanduses.

Euroopa Keskpanga täna avalikustatud statistika andmeil maksid euroala firmad pankadele juulis 26 miljardit eurot rohkem tagasi kui võtsid uusi laene (laenujääk kasvas siiski läinud aasta juuliga võrreldes 1,6%). Eraisikute laenujääk pole aastaga muutunud. See suurendab kartusi, et laenuraha nappus võib pidurdada Euroopa majanduse toibumist, ehkki esialgu puudub selgus, kas laenud on vähenenud nõudluse puudusest või pankades karmistunud tingimuste tagajärjel, kirjutas Financial Times.

Barclays Capital ökonomist Julian Callow kommenteeris lehele, et majanduse esimese toibumise faasis ongi tavapärane, et esimesed investeeringud tehakse uuesti kasvama hakanud kasumi arvelt. Alles siis, kui tunne kindlam, minnakse tegevuse laiendamiseks pangast laenu küsima.

Euroopa Keskpank on turule ohtralt raha juurde pumbanud, kuid suur osa sellest on „pargitud“ keskpanga deposiiti. Kui mitte muud, siis on see vähemalt parandanud usaldust pangandussüsteemi vastu, leiab keskpank.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2009, 11:19
Otsi:

Ava täpsem otsing