Teadlased avastasid kaduva planeedi

27. august 2009, 11:19

Šoti astronoomid tegid väga ebatõenäolise
avastuse. Nad leidsid planeedi, mis peagi oma eksistentsi lõpetab. Teadlaste
sõnul liigub planeet pidevalt oma tähele lähemale ning põrkab võibolla juba
järgmise poole miljoni aasta jooksul sellega kokku.

St Andrewsi ülikooli teadlaste sõnul on oma lõpule nii lähedal oleva planeedi avastamine väga ebatõenäoline sündmus. Hiiglaslik Jupiteri sarnane, kuid sellest kümme korda massiivsem planeet nimega WASP-18b asub meist tuhande valgusaasta kaugusel ning teeb ühe tiiru ümber tähe vähem kui ühe Maa ööpäevaga, kirjutas Physorg.

Planeet tiirleb ümber tähe väga kiirelt, kuid iga järgmine tiir on eelmisest pisut lühem, nii et planeet liigub pidevalt tähele lähemale samaaegselt veelgi kiiremini liikuma hakates. Planeedile saab saatuslikuks gravitatsiooniline vastastikmõju tähega.

„Olukord on sarnane Maa-Kuu süsteemile, kus Kuu kaugeneb Maast ja Maa pöörlemiskiirus aeglustub. WASP-18b puhul on olukord vastupidine – tähe pöörlemisperiood on planeedi tiirlemisperioodist pikem, mille tulemuseks on tähe pöörlemise kiirenemine ning planeedi orbiidi lähenemine tähele,“ ütles professor Andrew Collier Cameron St Andrewsi ülikoolist.

Kui planeedi lõpp on tõesti nii lähedal kui teadlased arvavad, siis peaks orbiidi lühenemist olema võimalik jälgida ka ainult kümneaastase vaatlusperioodi vältel. Samas võib Cameroni sõnul planeedil olla ka seniarvatust oluliselt pikem eluiga.


Teadlased avastasid kaduva planeedi

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. August 2009, 11:46
Otsi:

Ava täpsem otsing