TeliaSonera jääb pakutud hinna juurde

ÄP 28. august 2009, 00:00

Eesti Telekomi aktsionäridele tehtud pakkumisega seoses vastas aripaev.ee lugejate küsimustele TeliaSonera grupi finantsdirektor Per-Arne Blomquist.

Kas kavatsete teha Eesti Telekomi aktsiatele suurema pakkumise?

Meie pakkumine on kooskõlas meie hinnanguga Eesti Telekomi fundamentaalsele väärtusele. See peegeldab meie arusaama Eesti Telekomi pikaajalistest äriväljavaadetest. Aktsia eest pakume 24protsendilist preemiat, arvestades ka seda, et enne pakkumist oli aktsia alates juuli keskpaigast kallinenud 16 protsenti. 93 krooni on korralik preemia, kui võrrelda Eesti Telekomi analoogidega mujal. Kokkuvõttes peame seda atraktiivseks pakkumiseks ning ei kavatse hinda tõsta.

LHV leidis, et pakkumishind peaks olema 15% kõrgem, kui võrrelda näiteks Telekomi välismaa analoogidega.

Eesti Telekomi ja TEO LTd tuleks võrrelda sarnaste ettevõtetega Kesk- ja Ida-Euroopas, s.o kohalike ettevõtetega turgudel, mis on sarnased Balti riikidega. Võrdlused multimiljardiliste globaalsete või üleeruoopaliste telekomioperaatoritega ei ole minu arvates kohased.

Milliseid uuendusi või muudatusi oleks oodata, kui läheb lepingu sõlmimiseks?

TeliaSonera suurenev osalus tähendab, et Eesti Telekom saab veelgi parema ligipääsu TeliaSonera oskusteabele ja uuenduslikele lahendustele, mis lubab arendada ja pakkuda klientidele uusi teenuseid madalama hinnaga.

Telekom on olnud hea dividendiaktsia, kas te ei karda, et aktsionärid ei taha sellest lihtsalt loobuda?

Saan murest aru. Siiski on meie arvates kahe silma vahele jäetud asjaolu, et Eesti Telekomi tulemused on olnud viimasel viiel aastal fantastilised seoses Eesti tugeva majandusseisuga. Samaaegselt suhteliselt tagasihoidlike investeeringutega on aastas keskmiselt välja makstud 105% kasumist. Selline väljamakse on erakordne ning ei ole tõenäoliselt edaspidi jätkusuutlik. Ilmselgelt on ettevõtte kasumlikkus surve all.

Kas võite panna käe südamele ja öelda, et TeliaSonera ei tee Eestis "Stockmanni" ehk ei hakka pärast ülevõtmispakkumise luhtumist Eesti Telekomi kasumit dividende välistavalt välja viima näiteks ETLile omaaktsiaid müües või sealt laenu võttes?

Oleme siin selleks, et jääda ning arendada klientidele moodsaid kommunikatsiooniteenuseid, mis vajavad märkimisväärseid investeeringuid tulevikus, näiteks fiiberinfrastruktuuri ning uude tehnoloogiasse.

Kas pakkujal on õigus ostmisest keelduda ja mitte osta pakutud hinnaga?

Pakkusime 93 krooni aktsia kohta ning võtame vastu kõik müügiorderid.

Kas on eetiline kasutada ära valitsuse rasket positsiooni eelarve täitmisel, teha pakkumine kriisi haripunktis?

TeliaSonera strateegia on suurendada osalust kõigis keskse tähtsusega äriettevõtetes ega ole seotud Eesti eelarveolukorraga.

TeliaSonera pakkumine ei ahvatle Valitsus pole nii suures rahahädas, et peaks Eesti Telekomi aktsiad igal juhul maha müüma, ütles peaminister Andrus Ansip eilsel valitsuse pressikonverentsil.

Ansip märkis samas, et Eesti Telekomi aktsia on olnud siiani väga hea tootlusega, samuti on dividendidelt teenitud riigikassasse märkimisväärne summa. Ta lisas, et eksivad need, kes leheveergudel kirjutavad, et riik peaks Telekomi aktsiad iga hinnaga müüma.

"Nagu minu esmasest kommentaarist võite järeldada, siis erilist sära see pakkumine pole minu silmisse toonud," lausus Ansip.

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles samas, et teeb ettepaneku valitsusel pidada läbirääkimisi Telekomi müügi üle TeliaSonerale. "Meil ei ole põhjust ajada telekomiäri, aga meil pole ka põhjust sellist raha, mis meie tegelikku eelarveprobleemi ei leevenda, kiiruga ära otsustada," lausus ta.

Ligi arvates võiks ühekordset raha väljavõtmist kaaluda, kui pakutav hind on väga hea.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing