Negatiivne intress: Rootsi näitab jälle teed

28. august 2009, 11:19

Nii nagu pankade päästmisel pöörati pilgud
Rootsi 90nendate aastate eduka kogemuse poole, on pankuritel taas põhjust
rootslaste tegemisi jälgida ja võib-olla ka eeskujuks võtta.

Esimese keskpangana maailmas on Rootsi keskpank kehtestanud kommertspankade deposiitidele keskpangas negatiivse intressi. Sellise „trahvi“ eesmärk on ärgitada kommertspanku raha deposiidis hoidmise asemel firmadele ja majapidamistele välja laenama või muud moodi ringlusesse paiskama, et majanduse kasvule kaasa aidata.

Isegi Jaapani finantskriisi kõige tumedamal tunnil ei söandanud Jaapani keskpank sellist abinõu kasutusele võtta, kirjutab täna Briti majandusleht Financial Times. Praegu jälgivad aga mitmed keskpangad – sealhulgas Suurbritannia – huviga rootslaste eksperimenti.

Briti keskpanga juht Mervyn King on vihjanud, et võib käituda Rootsi keskpanga eeskujul, kui pangandussüsteemi juurde „pumbatud“ raha jääb pankadesse kinni ega jõua majandusse. Ja praegu on vähe märke, et see raha reaalselt ringlusesse jõuaks.

Just samasugune sularaha kuhjumine pankadesse leidis aset Jaapanis, kus pangad – kartes majanduse kehva seisu - raha edasi ei laenanud.

Danske Banki analüütik Carl Milton ütles FT-le, et Rootsi keskpanga tegevus ei ole nii novaatorlik kui seda paista lastakse. Pank on alati hoiustamise intressi hoidnud 50 baaspunkti võrra repointressist madalamal. Kui pank repointressi 0,25%le kärpis, langes deposiidi intress automaatselt miinusesse. „Seda ei kehtestatud pankade karistamiseks ega selleks, et neid laenama sundida,“ ütles Milton. Pealegi kasutavad Rootsi pangad keskpangas hoiustamise võimalust suhteliselt vähe, mis veelgi negatiivse intressi mõju vähendab.

Rootsi keskpank on siiski loonud olulise pretsedendi – tabu on murtud, et intressid ei või miinusesse langeda, kirjutas FT.

„Rootsi poliitika on väga huvitav. Ootame ja vaatame, mis seal toimub. See on ilmselgelt väga tavatu poliitika, kuid meil on ka tegemist ebatavaliste aegadega,“ ütles lehele Icapi ökonomist Don Smith.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2009, 12:31
Otsi:

Ava täpsem otsing