BÖRS: Dell tegi neljapäeval mitu üllatust

31. august 2009, 07:59

Neljapäeva hilisõhtul veerand tundi enne
USA aktsiaturgude sulgemist said Delli aktsionärid meeldiva üllatuse osaliseks,
sest kogu päeva rahulikult varasema päeva sulgemishinna kandis liikunud aktsia
sööstis äkitselt üles ning lõpetas kauplemispäeva 6,68protsendilise tõusuga.

Juhtunud oli USA aktsiaturgude jaoks aga üsna ebaharilik lugu. Nimelt avaldas Dell osa tulemustest kogemata varem. Esialgu sai avalikuks osa börsiteatest, kolm minutit enne börside sulgemist aga kogu aruanne. Tegelikult pidi maailma suuruselt teine arvutitootja avaldama 31. juulil lõppenud finantskvartali tulemused pärast börsipäeva lõppu.

Viga aga parandada polnud enam võimalik ning nii said Delli aktsionärid analüütikute ootusi ületanud tulemustest tingitud hinnatõusu nautida juba varem. Aktsia hinna pea 7protsendilisele tõusule lisandus järelkauplemisel veel 3 protsenti.

Ehkki arvutitootja kasum vähenes 23 protsendi võrra, 472 miljoni dollarini ehk 24 USA sendini aktsia kohta, oli tegemist positiivse üllatusega nii analüütikutele kui ka ettevõtte juhtidele endile.

Dell, keda võrreldes konkurentidega on majanduskriis tabanud valusamalt, on tänu agressiivsele kulude kokkuhoiupoliitikale suutnud kahaneva käibe tingimustes suutnud kasvatada marginaali 18,7 protsendile, mis oligi number, mis pani analüütikud kulme kergitama ning investorite hordid ettevõtte aktsiaid rabama.

"Kui trend jätkub, loodame selle aasta teiseks pooleks käivet kasvatada," kinnitas omanimelise ettevõtte juht Michael Dell pressiteates.

Kaks ja pool aastat tagasi taas ettevõtte etteotsa asunud Delli eemärk oli kahandada kulusid 4 miljardi dollari võrra aastas. "Peame tunnistama, et Dell on oma kulude kärpimise plaaniga edukalt toime tulnud," lausus Bloombergile investeerimisfirma Edward Jones Co analüütik William Kreher. Tema soovitab ettevõtte aktsiat osta, sest tegu on fundamentaalnäitajate paranemisega.

Pärast tulemuste avaldamist analüütikute küsimustele vastates kinnitas Michael Dell, et ootab alates järgmisest aastast uue võimsa tsükli algust, sest ettevõtted hakkavad arvuteid-servereid välja vahetama. Lisaimpulssi loodab ta uuelt operatsioonisüsteemilt Windows 7.

Tema sõnul on ettevõte juba võitnud suurte ettevõtete tellimusi riistvara asendamiseks. Kuna paljud ettevõtted on pingeliste eelarvete tõttu riistvara uuendamise seisma jätnud, on Dell veendunud, et peagi see siiski juhtub, kirjutas New York Times.

Ettevõtte finantsjuht Brian T. Gladden kinnitas, et nende hinnangul on personaalarvutite üldine vanus läinud 12 kuni 15 kuu võrra tavapärasest pikemaks.

Just majanduskriisist tingutud ettevõtete ostude kahanemine on löönud Delli konkurentidest enam. Rohkem kui 80 protsenti ettevõtte tuludest annavad kommertskliendid, ehkki viimasel ajal on tehtud pingutusi suurema marginaaliga toodangu ning teenuste müügi suunas.

Tänu majanduse abipakettidele on säranud avaliku sektori üksus (valitsusasutused, haridus ning tervishoid), mille käive kasvas 20 protsenti 3,8 miljardi dollarini.

Ohtlik konkurent Taiwanist on Acer
Pärast tehnoloogiamulli lõhkemist sai Dellist 2001. aastal suurim personaalarvutite tootja maailmas. Sellel kohal püsis ettevõte viis aastat, 2006. aasta teise kvartalini, mil liidrikoha hõivas taas Hewlett-Packard.

Viimastel aastatel on aga kapakuga turuosa võitnud Taiwani arvutitootja Acer, mis jõudis kaks aastat tagasi kolmandale kohale. Sel aastal lubas aga Acer Dellist mööduda, kirjutas New York Times kuu aega tagasi.

Isegi kui neil ei õnnestu eesmärki saavutada, on Acer teinud ajalugu, sest mitte kunagi pole ükski mitte-Ameerika arvutitootja nii kõrgele kohale kerkinud.

Dell ei soostunud Aceri ambitsioone ajalehele kommenteerima, aga Hewlett-Packardi arvutiüksuse juhi Todd Bradley vastus oli üsna kõnekas. "Ma arvan, et Aceri näol on tegemist veel ühe konkurendiga, kes turuosa võitmiseks keskendub mitte millelegi muule kui avalikele suhetele," lausus ta ajalehele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. August 2009, 07:59
Otsi:

Ava täpsem otsing