Vananev Jaapan asub toetama noori peresid

31. august 2009, 07:27

Jaapani eilsetel valimistel ajalugu teinud
uue võimupartei peamisi lubadusi oli pöörata poliitikas rõhk sündimuse
suurendamisele, et peatada rahvastiku katastroofiliselt kiire vananemine.

Kiidetud algatust varjutab paraku riigi rahanduse äärmiselt nõrk seis.

Tasuta põhikooliharidust ning 5,5 triljonit jeeni aastas ehk lapse kohta 3000 Eesti krooni kuus lubab Jaapanis pool sajandit võimul olnud liberaaldemokraatliku partei "kukutanud" Jaapani Demokraatlik Partei, et ergutada noori rohkem lapsi saama.

See on seni üks jõulisemaid poliitilisi algatusi sündimuse suurendamiseks riigis, kus naisel on keskmiselt 1,37 last 2,07 asemel, mida on vaja elanikkonna taastootmiseks.

Unustatud pole ka eakaid, kelle osakaal ühiskonnas kiiresti kasvab - lubatakse kindlustada pensionid ja suurendada tervishoiukulutusi. Seda lootuses, et kindlam tulevik veenab pensionäre suuri sääste julgemalt käiku laskma.

Kavas on ka maksude alandamine - kokku oli valimislubadusi 3,5% ulatuses SKPst.

Lubadused on ilma usutava rahalise katteta
Raha plaanib demokraatlik partei hankida eelkõige riigibürokraatia kärpimisest ning eelmise valitsuse ebaefektiivsete ehitusprojektide tühistamisest - näiteks oli plaanis Jaapani popkultuuri muuseumi ehitamine.

Paraku pole taolisi projekte kuigi palju ning ajaleht Financial Times kirjutab, et analüütikud hindavad valimislubaduste rahastamise plaani pigem "fantastika" valdkonda. Risk on, et riigi rahandus vajub veelgi suuremasse kreeni.

Viljatud katsed 80ndate kinnisvara- ja börsikrahhi järel majandusele elu sisse saada on Jaapani avaliku sektori võla paisutanud juba 170%-le SKPst, mis riskib 2010. aastaks kasvada 200%-le. Nii suurt võlga pole ühelgi teisel arenenud tööstusriigil.

Koos Jaapani eelmise valitsuse abipaketiga majanduse stimuleerimiseks (4% SKPst) riskib aga riigieelarve defitsiit kasvada OECD hinnangul tuleval aastal 10%-le SKPst.

Majanduses pole iseseisva kasvu mootorit
Jaapani majandus pööras teises kvartalis kasvule küll enne USAd ja jõudsamalt kui Saksamaal ja Prantsusmaal, kuid kõigest ekspordi ja avaliku sektori kulutuste armust. Reedel avaldatud juuli tarbijahindade 2,2%ne langus näitas deflatsioonipaine süvenemist, tööpuudus on kõrgeimal tasemel 1960. aastatest. Omal jõul maailma teine suurim majandus ei kasva.

Jaapani Demokraatliku Partei tööstuspoliitika on alles skemaatiline, kuid prognoositakse mõne 2001-2006 peaministriks olnud Junichiro Koizumi turureformi tagasipööramist - näiteks tööturul. Ka on teada, et Jaapani uus võimupartei ei ole niisama suur USA dollari sõber kui kukutatud erakond.

Taust
Madal sündimus on Jaapani suurim probleem
Jaapani teadlased prognoosivad, et madala sündimuse tõttu kahaneb rahvaarv 2055.aastaks 30%, 90 miljonile.
Jaapanis on kõige rohkem üle 65- ja kõige vähem alla 15aastaseid.
Riigi kulutused sotsiaalkindlustusele kasvavad valitsuse hinnangul 2015. aastaks 298 miljardile eurole, mida on 42% rohkem kui 2006. aastal. Siia lisanduvad täiendava meditsiinilise personali palkamise kulutused.
70% Jaapani naistest lahkub emaks saades töölt, kuna päevane lastehoid on korraldamata. Paljud naised valivad laste asemel karjääri.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. August 2009, 08:03
Otsi:

Ava täpsem otsing