Kallas Euroopasse, Laari jätame koju

ÄP 01. september 2009, 00:00

Peaminister Andrus Ansip tegi valitsuskabinetis ettepaneku esitada Euroopa Komisjoni voliniku kandidaadiks taas praegune Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas.

Seekord langevad peaminister Ansipi ja Äripäeva toimetuse arvamus kokku: Siim Kallas on oma tööga suurepäraselt hakkama saanud ja tema jätkamine oleks Eesti huvides - toetame samuti Kallase kandidatuuri.

Teema, kas Siim Kallas peaks oma ametis jätkama või kes saab tema mantlipärijaks, on sel suvel mitu korda üles kerkinud - Siim Kallase volituste tähtaeg saab sügisel läbi. Isamaa ja Res Publica Liit, Reformierakonna partner valitsusliidus, ei ole aga enam kui kuu aja jooksul suutnud välja öelda, kas toetab Kallase kandidatuuri või on tal endal välja käia vääriline kandidaat Kallase tööd jätkama.

Selline venitamistaktika ei tee toimetuse meelest valitsusliidu tervisele head.

IRL tahaks ilmselt näha Siim Kallase asemel Brüsselis oma liidrit Mart Laari. Kui viimane ütles Euroopa Parlamendi valimiste eel otsesõnu, et tema ei kandideeri, sest ei kavatse sellesse parlamenti minna, siis oma mõtetest volinikuameti kohta pole Mart Laar kostnud avalikult midagi.

Tänavu on Laar silma paistnud intriigide punujana. Tema mängis peaosa kolmikliidu lõhkiminekus, mida seletati tema sooviga saada peaministriks. Ilmselt ongi probleem selles, et Laar ei leia endal väärilist kohta Eesti poliitikas - siseministri amet seda, nagu nägime, igatahes pole, peaministriks ta ei saanud, Euroopa Komisjoni on Kallas juba oma kogemuste poolest tugevam kandidaat.

Võimalik, et Laar ka ise praegu täpselt ei tea, mida tahab - aeg on keeruline, parlamendis olla on kõige turvalisem.

Teisalt ei pruugi IRLi venitamistaktika olla seotud niivõrd selle isikuga, kes peaks Eestit esindama Euroopa Komisjonis, kuivõrd mõeldud n-ö siseriiklikuks tarbeks.

IRL on rakendanud ka Euroopa Komisjoni liikme kandidaadi küsimuse otsustamise oma kampaaniavankri ette ning tahab seda mängu mängida nähtavasti nii kaua kui vähegi võimalik. Kõlavad ju IRLi poolt loosungid, nagu "me peame praegu tegelema töökohtadega Eestis, mitte Brüsselis".

Ja ei ole IRLi juhtfiguurid arvustanud Kallase hakkamasaamist ega seadnud tema jätkamist kahtluse alla.

Kohalike valimiste kaart on liiga väike selleks, et otsustada, kes läheb Brüsselisse, ja Euroopa Komisjoni liikme kaart liiga kõrgel, et mõjutada Tapal või Mustvees kohalikke jõujooni. Küll võib IRLi venitamistaktika partnerid taas tülli ajada, nagu juhtus viis aastat tagasi. See oleks praegu halvim, mis juhtuda võiks.

Sestap, IRL, saadame Kallase Euroopasse ja jätame Laari koju. Riigikogu valimisteni on jäänud veel vaid aastat poolteist, aga see on just paras aeg hakata Laaril end heast küljest näitama. Siis pole ka peaministri tool võimatu. Vähemalt vahend selle positsiooni saavutamiseks oleks õige.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing