Rootsi riskikapital himustab Soome põhivõrgufirmat

ÄP 01. september 2009, 00:00

Üheltpoolt tehti Soomes juunikuus maha, et riik taotleb põhivõrguettevõttes Fingrid vähemalt 51protsendilist enamusosalust. Päevalehe Helsingin Sanomat rehkenduse järgi tuleks Soome riigil sellisel juhul aktsiate eest välja käia 250-600 miljonit eurot. Enamusosaluse omandamisega kindlustaks riik, et nii olulise firma omandiküsimus mõne aasta pärast jälle lahtine ei oleks.

Nüüd on aga riigi kõrvale tekkinud veel teine ostuhuviline - Rootsi riskikapitalifirma EQT, mille mullu novembris lukku löödud infrastruktuurifond soovib kahasse Soome institutsionaalsete investoritega samuti Fingridis enamusosalust. Eelkõige on EQT partnerina nimetatud Soome kindlustuskontserni Varma.

Praegu on Fingridi suuromanikeks Fortum ja PVO, kellele kuuluvad mõlemale 33,4% häältest. Soome riigi osalus on 16,4%, kindlustuskontsernile Varma kuulub 5,4% ning ülejäänud osa muudele investoritele.

Nii nagu eelmise "lama" ajal, mil Fingrid moodustati, napib Soome riigil ka praegu raha võrguettevõttesse investeerimiseks. Seda enam, et hinnanguliselt on Fingridi lähema kümne aasta investeerimisvajadus 1,6 miljardit eurot. Omandiküsimus tuleb aga ELi direktiivi nõudel lahendada hiljemalt 2012. aastaks.

EQT ostuhuvi ei sunniks Soome riiki praegusel raskel ajal kulutama sadu miljoneid eurosid Fingridi aktsiate ostmiseks ning annaks aega järele mõelda, milline oleks edaspidi põhivõrgu parim omandistruktuur, kirjutas Helsingin Sanomat.

EQT plaan on investeerida ligi seitsmeaastase perspektiiviga ning siis väljuda, noteerides Fingrid börsil. Oma tulu saaks riskikapitalistid võrgutariifide tõstmisest, mis praegu on olnud regulaatori seatud piiridest madalamal, ning aktsiate müügist börsil.

Sellise lahenduse vastu on aga näiteks PVO juht Timo Rajala, kelle sõnul ei ole riskikapitalifirma nii olulise ettevõtte jaoks sobilik investor. PVO ja selle tööstusfirmadest omanikud jääksid võrgu peamisteks kasutajateks ka edaspidi ja nii ei ole sugugi ükskõik, milliseks kujuneb tariifi- ja muu poliitika, ütles ta Helsingin Sanomatele.

Fingridile uute omanike leidmise ümber on Helsingin Sanomat tõstnud veel teisegi teema - Fortumi endise juhi Mikael Liliuse võimaliku huvide konflikti. Aastatel 2000-2009 oli ta Fortumi tegevjuht. Aastast 1995 on ta aga olnud ka EQT investor ja nõunik.

Huvide konflikti teema kerkis, kui EQT lõi läinud aastal infrastruktuurifondi investeeringuteks Põhjala ja Ida-Euroopa energia- ja infrastruktuuri ettevõtetesse. Fortumil tuleb aga oma osalus Fingridis ära müüa. Lilius on kahtlused huvide konfliktist ümber lükanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing