Leiti maailma kõige rahulikum paik

01. september 2009, 11:19

Observatooriumi rajamiseks sobivat kohta
otsides avastati maailma kõige külmem, kuivem ja rahulikum paik – koht, kuhu
ükski inimene varem sattunud pole.

Et leida täiuslik koht taeva uurimiseks, kombineerisid USA ja Austraalia teadlased satelliitide, ilmajaamade ja kliimamudelite andmed, et hinnata astronoomilisi vaatlusi mõjutavaid faktoreid – pilvkatet, temperatuuri, taeva heledust, õhuniiskust, tuulekiirust ja atmosfääri turbulentsi, kirjutas LiveScience.

Lõpuks määrati kindlaks paik kõrgel Antarktika platool – nime Ridge A kandev vaatluspost asub 4053 meetri kõrgusel, talvine keskmine temperatuur on miinus 70 kraadi ning õhuniiskus on äärmiselt madal. Paik on ka äärmiselt rahulik – mujal tähed vilkuma panev atmosfääri turbulents on minimaalne. Kõik need omadused muudavad paiga astronoomiliste vaatluste jaoks ideaalseks.

"Seal on nii rahulik, et peaaegu polegi tuult või ilmamuutusi," ütles uurimuse juht, Austraalias asuva Anglo-Austraalia observatooriumi teadlane Will Saunders. "Ridge A-l tehtud astronoomilised pildid peaksid olema vähemalt kolm korda teravamad kui praegustes astronoomia jaoks parimates kohtades tehtud pildid. Keskmised teleskoobid oleksid seal sama võimsad kui suurimad teleskoobid ükskõik kus mujal maailmas," rääkis ta.

Leitud paik oleks etem isegi parimatest praegustest observatooriumitest kõrgel mägede tippudes Hawaiil ja Tšiilis, ütles Saunders. Teadlased loodavad, et sinna paigutatud teleskoop võiks teha peaaegu sama häid pilte kui kosmoses asuv HubLeiti maailma kõige rahulikum paikble'i teleskoop.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing