Majanduskasv paistab välja ka satelliitfotodelt

01. september 2009, 20:14

Öisest maailmast tehtud satelliitfotod
näitavad hästi, kuhu maailma elanikkond on koondunud. Heledalt on valgustatud
peamiselt Euroopa, Ida-Aasia ja Põhja-Ameerika.

Samas tuleb selgelt ilmsiks, et jõukamad riigid on märksa tugevamini tulemerre uppunud kui vaesed. Eriti tugev kontrast valitseb ses suhtes Lõuna- ja Põhja-Korea vahel. Sellest tähelepanekust lähtudes on Ameerika majandusteadlased üritanud satelliitfotod alul hinnata riigi majanduskasvu kiirust ning võrrelda nii leitud andmeid ametlike arvudega, kirjutas New Scientist.

Majandusteadlaste hinnangul ei suuda paljud vaesemad riigid oma majanduskasvu suurust adekvaatselt hinnata, mistõttu oleks vaja veel mingit muud meetodit, mille kaudu majanduses toimuvaid ümberkorraldusi hinnata.

Paljudel juhtudel võib ka varimajanduse osakaal olla nii suur, et vaatamata majanduse tegelikule kasvule see ametlikus statistikas ei kajastu. Siin tulevadki appi satelliitfotod öisest maailmast. Teadlaste käsutuses on satelliitfotod möödunud 11 aasta kohta, millelt leitud muutused valgustatuses ongi aluseks majanduskasvu kiiruse hindamisel.

Näiteks Kongo Demokraatliku Vabariigi majandus on ametlikel andmetel vahemikus 1992 kuni 2003 2,6 protsendi võrra kokku tõmbunud. Samas satelliitfotosid võrreldes selle järeldusega nõustuda ei saa. Teadlaste hinnangul on fotosid aluseks võttes majandus hoopis kasvanud, ehkki mitte eriti kiirelt. „Vastupidiseks näiteks on aga Myanmar, mis ametliku statistika järgi on nautinud kasvu, mis aga ei kajastu valgustatuses,“ ütles uuringut juhtinud David Weil Browni ülikoolist.

Mõistagi võib riigi valgustatus paraneda ka vaid rahvastiku juurdekasvu tõttu, ilma et oleks vaja mingit majanduskasvu, mistõttu tuleb andmeid analüüsides selle teguriga arvestada. Probleeme võib põhjustada ka asjaolu, et meetod valgustatuse muutuse põhjal majanduskasvu kiiruse leidmiseks töötati välja rikaste tööstusriikide andmetele tuginedes. Kuivõrd on see üle kantav arenguriikidele, ei ole veel päris selge.

Vaatamata veel lahendamist vajavatele probleemidele on meetod majandusteadlaste sõnul vägagi lubav ning võib anda teadlastele usaldusväärse vahendi hankimaks andmeid piirkondadest, mille kohta ametlikke andmeid ei ole või kui ametlikud aMajanduskasv paistab välja ka satelliitfotodelt ndmed pole usaldatavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. September 2009, 21:22
Otsi:

Ava täpsem otsing