TÜ teadlane sai 8 miljoni kroonise grandi

01. september 2009, 14:03

Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse
professor Lauri Mälksoo pälvis esimesena Eestis maineka Euroopa Uuringute
Nõukogu (ERC) teadusgrandi, mille suuruseks on pool miljonit eurot ehk ligi
kaheksa miljonit krooni.

Tegemist on viie aasta pikkuse teadustööga, mille eesmärgiks on uurida, milline mõju on Vene Föderatsiooni üha mitteliberaalsemal valitsusel rahvusvahelise õiguse doktriinile ja selle kohaldamisele, teatas Tartu Ülikool.

Uuring keskendub nii rahvusvahelise õiguse alusküsimustele kui ka spetsiifilistele rahvusvahelise õiguse alavaldkondadele nagu näiteks Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuste rakendamine ja rahvusvaheline mereõigus. Teoreetilises plaanis on põhiküsimuseks, kas Venemaa ja Lääne vahelistes suhetes saab lähtuda rahvusvahelise õiguse universaalsusest ja ühtsusest või on rahvusvaheline õigus teatud ulatuses killustunud regionaalseteks tõlgendusteks.

"Baltikumist pärit rahvusvahelise õiguse teadlased olid juba 19. sajandil sillaks Venemaa ja lääne vahel. Loodetavasti võimaldab praegune grandiprojekt seda traditsiooni uues kuues jätkata," kinnitas Mälksoo.

TÜ teadusprorektori Kristjan Halleri sõnul on saadud toetuse näol tegemist suure tunnustusega nii ülikoolile kui Eestile. "ERC teadusgrantidele on väga suur konkurss, mistõttu selle saamine on kõrge tunnustus Tartu Ülikoolile ning tähtis sündmus kogu Eesti jaoks," ütles ta.

Halleri sõnul on rõõmustav, et edu saatis sotsiaalteadlasi. "Sotsiaalteadlaste silmapaistmine rahvusvahelisel areenil on igati tore märk selle valdkonna arengust Eestis. Konkreetne projekt kasutab ära ka meie kahesuunalist kompetentsi, kuna ta puudutab meie idanaabrit ja on seotud lääne õigusega. On suurepärane, et selles niššis, kus me võiks olla maailmas silmapaistvad tegijad, oleme me nüüd saavutanud ka märkimisväärset edu," rääkis teadusprorektor.

Mälksoo juhitavas projektis osaleb kolm Tartu Ülikooli teadlast, lisaks osade aspektide uurimises veel ka kolm doktoranti. Esimesi uuringutulemusi saab tema hinnangul lugeda kahe aasta pärast.

1975 sündinud Lauri Mälksoo lõpetas 1998. aastal Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, pälvis USAs Georgetowni ülikoolist 1999 magistrikraadi ning sai Berliini Humboldti ülikoolis 2002. aastal õigusteaduse doktoriks (cum laude).

Tema peamised uurimisvaldkonnad on rahvusvaheline avalik õigus (rahvusvahelise õiguse ajalugu ja teooria, riik ja inimõigused) ning Euroopa Liidu õigus (Euroopa Liidu põhiseaduslik leping, põhiõiguste kaitse Euroopa Liidus).

Aastail 1999-2001 oli Mälksoo Eesti Rahvusvahelise Inimsusevastaste Kuritegude Uurimise Komisjoni nõunik. Alates 2002. aastast töötab ta osalise koormusega ka õiguskantsleri nõunikuna, 2006. aastast on lisaks vabariigi presidendi mõttekoja liige.

Eesti Teadusfondilt on professor Mälksoo pälvinud grandi Friedrich Martensi pärandi uurimiseks 2007-08.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:08
Otsi:

Ava täpsem otsing