Koerte päritolu välja selgitatud

02. september 2009, 21:43

Varasemates uurimustes on vaid umbmääraselt
kindlaks tehtud, et hundid kodustati Ida-Aasias. Nüüd on aga Stockholmi
kuningliku tehnoloogiainstituudi teadlased suutnud koerte algkodu palju
täpsemalt paika panna.

“Esmakordselt on võimalik koerte päritolu täpsemalt kirjeldada: meie uurimuses selgus nii huntide kodustamise paik, ajahetk kui ka algselt kodustatud huntide arv,“ ütles bioloog Peter Savolainen, kes koos rootsi ja hiina teadlastega koerte päritolu kohta mitmeid uusi avastusi tegi.

Avastustest kirjutatakse põhjalikumalt ajakirjas Molecular Biology and Evolution. Näiteks selgub sealt, et esimesed koerad elasid inimeste juures umbes 16 000 aastat tagasi Hiinas, Jangtse jõest lõunas. Tegemist on senistest andmetest tunduvalt täpsema sünnipaiga ja –aja kirjeldusega, kirjutas Science Daily.

“Püüdsime sama väita juba 2002. aastal, kuid siis polnud meil väidete toetuseks veel piisavalt andmeid. Uued andmed teevad pildi palju selgemaks,“ ütles Savolainen.

Koerte esiletulek klapib hästi ka ajaga, mil sealkandis elanud inimesed küttimise ja koriluse asemel põllumajandusega tegelema hakkasid – umbes 10 000 kuni 12 000 aastat tagasi.

Vastavalt Savolaise uurimusele pärinevad kõik koerad samast piirkonnast, kuid põlvnevad paljudest esivanematest, hinnanguliselt mitmesajast kodustatud hundist. „See, et hunte kodustati nii palju, näitab, et tegemist oli olulise kultuuriosaga,“ ütles Savolainen. Tema hinnangul ei olnud aga esimeste koerte ülesandeks mitte kodu valvamine ja karja hoidmine, vaid nad lõpetasid oma tee hoopis inimeste toidulaual.
Koerte päritolu välja selgitatud

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:34
Otsi:

Ava täpsem otsing