Kullapalavik Tallinna börsil

02. september 2009, 09:51

Viimasel nädalal Tallinna börsil toimunu
meenutab mulle vägagi filmi "Kaugel eemal", mille lõpus toimub võiduajamine
maatükkidele. Taolised võiduajamised olid tol ajal Uues Maailmas tavalised,
eriti aeti taga kullapesu ja teemandikaevandamise lubasid.

Analoogiline võidujooks parimatele positsioonidele on toimunud ka Tallinna börsil. Eriti pööraseks läks see nädal aega tagasi, kui TeliaSonera tegi pakkumise Eesti Telekomi aktsiatele. Telekom vedas kaasa ka ülejäänud börsi, päädides Äripäeva indeksi 10,7protsendilise tõusuga, mis oli Tallinna börsiajaloo suuruselt kolmas tõusupäev.

Kaks suuremat tõusu olid 1997. aasta novembris. Toona oli tegemist Tallinna börsi esimese börsikrahhi järgse ajutise tõusuga, mida nimetatakse ka surnud kassi põrkeks.

Ka kogu august on olnud Tallinna ja Balti börsidele väga edukas. Bloombergi andmetel olid lõikuskuu parimad börsisaagid maailmas Leedus, kus börsiindeks kerkis 43 protsenti, ja Tallinnas, kus see kerkis 34 protsenti. Riia börs oli 20,8 protsendiga viiendal kohal.

Tallinna börsil kümne enamkaubeldava aktsia hinnaliikumist peegeldava Äripäeva indeksil oli paremuselt teine kuu börsi veidi enam kui 12 aasta pikkuse ajaloo jooksul. Rohkem oli indeks kerkinud vaid 1997. aasta augustis. Ühesõnaga, Tallinna börsil käib selline möll, mida siinmail pole nähtud tosinkond aastat.

Samas ei ole tegemist üleüldise eufooriaga. Pigem on tunda närvilisust. Aktiivsete väikeinvestorite kõrged panused on löönud kired lõkkele. Kui varem olid investeerimisportaalides aktiivsed sõnavõtjad suhteliselt rahumeelsed ning meie üldises internetikeskkonnas nii tavalist sõimu kohtas seal haruharva, siis nüüd üritatakse neid, kes tulevase börsitõusu suure kõrguse ning pika kestvuse suhtes veidi skeptilisemad on, kiiresti nii-öelda paika panna.

Tegelikult on närvilisus täiesti põhjendatud ning seda tajuvad ilmselt ka börsi suhtes kõige suuremad optimistid isegi.

Mis on siis Tallinna börsi erakordse tõusu põhjuseks?

Artikli täisversiooni loe tänase Äripäeva paberväljaandest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2009, 09:53
Otsi:

Ava täpsem otsing