Mida soovitate teha vaba rahaga?

02. september 2009, 20:30

Swedbank annab soovituse, mida teha vaba
rahaga. Ennekõike tuleks hoida osa raha nii, et saaks seda
vajadusel kiirelt tarvitusele võtta.

Järgneb Swedbank Eesti kommentaar.

Meie esimene soovitus on säästa ja koguda kolme kuu palga ulatuses likviidseid vahendeid hoiusele. Praegune aeg näitab, et varuraha olemasolu on äärmiselt oluline. Sukasäärde või hoiupõrsasse kogumine pole kunagi olnud eriti hea mõte, seda just turvalisuse seisukohast.

On olemas hulgaliselt võimalusi, mis säästmist lihtsustavad ning sääste kasvatada aitavad. Üheks üsna lihtsaks ja populaarseks viisiks on näiteks tähtajaline investeerimishoius. See erineb tavalisest hoiusest ennekõike seetõttu, et kindla kokkulepitud intressi asemel makstakse intressi vastavalt investeerimishoiuse alusvara liikumisele. Seega võib tavalisest tähtajalisest hoiusest märgatavalt suuremat intressi teenida.

Tekib kindlasti küsimus, mis on alusvara. Lihtsustatult seletades on alusvaraks mõni investeerimistoode, mis võib olla näiteks aktsiafond, turu liikumist kajastav indeks või midagi muud sarnast. Tavaliselt kaasneb sellistesse toodetega raha kogumisel teatud risk, sest hind võib ka langeda. Investeerimishoiuse puhul paigutatakse raha nii, et sissemakstud summa saab tagasi. Halvim on see, kui saate tagasi sissemakstud summa. Sellisel juhul ei õnnestunud hoiusel intressi teenida. Rahast ilmajäämise risk puudub, sest pank on garanteerinud sissemakstud summa tagastamise. Lisaks on investeerimishoiused tagatud ka Tagatisfondi poolt.

Teadlikule kliendile pakutakse ka riskipreemiaga investeerimishoiust, mis võimaldab tavalisest suuremat tulu teenida. Sellisel juhul maksab paigutaja juurde 10% summast ning saab alusvara tõusust suurema osa. Kui alusvara intresse ei teeni, täiendavalt makstud summat ei tagastata.

Juhul, kui sääste ei plaanita kasutada vähemalt kolme aasta jooksul, tasuks uurida investeerimisfondide võimalusi. Võrreldes aktsiatega on fondide suurimaks eeliseks väiksem risk ja elukutseline fondijuht, kes raha käekäigu eest hoolitseb. Siiski tuleb enne fondiosakute ostmist kindlasti selgeks teha endale võetavad riskid, kuna erinevad fondid sobivad erinevate eesmärkide ja riskitaluvusega inimestele. Küsimuste korral tuleks pöörduda abi saamiseks panga poole.

Teine hea võimalus oma säästude kõrvalepanemiseks ja kasvatamiseks on kogumishoius, mille saab avada kõigest 100 krooniga. Kogumishoiusele saab erinevalt teistest hoiustest igal ajal juurdemakseid teha ning lisatud summad hakkavad kohe intressitulu teenima. See annab võimaluse hoiustada just siis, kui tekib vaba raha. Samuti on võimalik kogumishoiuse tagatisel sõlmida arvelduskrediidi leping, mis annab võimaluse vajadusel hoiustatud raha kasutada, ilma et hoius katkestatakse.

Tänases majandusolukorras, kus paljud inimesed tunnevad end tuleviku suhtes ebakindlalt, on väga populaarseks saanud tähtajalised hoiused, millele meie pakume kahte erinevat võimalust intressitulu teenida. Näiteks igakuine intressimakse, kus hoiusumma pealt teenitud raha kantakse kohe hoiukuu lõpus kliendi kontole ning inimene saab teenitud raha jooksvalt kasutada. Teine variant on intressimakse hoiuperioodi lõpus. See sobib hästi neile, kes soovivad mingiks konkreetseks väljaminekuks raha koguda.

Kõige rohkem teenivad säästud lisaraha üldiselt siis, kui erinevaid võimalusi vastavalt isiklikele eesmärkidele kombineerida. Näiteks on populaarne paigutada osa raha tähtajalisele hoiusele, mille korral maksab pank kindlat intressi. Teine osa rahast pannakse investeerimishoiusele, kus tekib võimalus tähtajalisest hoiusest suuremat tulu teenida.

Kolmas, väike osa, võiks aga paigutada investeerimisfondi, mis võib tulu juba märgatavalt kasvatada. Sellega on tagatud võimalus vajadusel osa raha kohe kätte saada, samas on languse risk piiratud ning loodud on tingimused säästudelt tulu teenida. Ja kui tekib küsimusi, võiks pöörduda taas julgelt panga poole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2009, 20:30
Otsi:

Ava täpsem otsing