Soodne hinnatase ahvatleb taas ehitama

ÄP 03. september 2009, 00:00

Äripäeva lugejate küsimustele vastas eile Arco Vara juht Lembit Tampere.

Kinnisvaraärimeeste suust on kõlanud lause, et pangad on tapnud kinnisvaraturu. Kas nõustute sellega?

Turgude nii ulatuslikku volatiilsust kinnisvarasektoris või finantsvaldkonnas ei osanud keegi ette näha. Karmistunud tingimused sellises keskkonnas on mõistetavad, nendega on pidanud arvestama nii pangad ise kui ka kinnisvaraettevõtjad.

Kui pikka iga julgeksite Arco Varale ennustada?

Arco Vara on Eesti Vabariigi taasiseseisvuse järel mõõdetavast de facto "Eesti oma ärist" vaid aasta noorem. Kui kaua "Eesti oma äri" kestab?

Kuidas saate hakkama lühiajaliste kohustustega (721 miljonit)?

Lühiajalised kohustused jagunevad kolme olulise kategooria vahel: varud (korterid laos ja valmimas), hoonestamata kinnistud ning kassavoo objektide lühiajaline osa. Nii varud kui ka kassavoo objektid toodavad praegu rahavoogu, ainsad rahavoogu mittetootvad varad on ju hoonestamata kinnistud. Nende müügi või refinantseerimisega oleme siiani toime tulnud ja tuleme edaspidigi.

Kas praegu ongi käes kauaoodatud kinnisvaraturu põhi? Ja kui see nii on, siis millal hakkab uus tõus.

Põhja saame deklareerida alati post factum. Praegu on hinnatasemed ja tehingute arvud äärmiselt väikesed ning tundub, et suuremad Skandinaavia päritolu ja kohalikud arendajad valmistuvad uute toodete (korterite) ehitamise alustamist, kasutamaks ära ka soodsaid ehitushindasid.

Mis saab arendustest, mida Arco peab maha müüma, kas lasete hinda veelgi alla või mis on variandid? Kas sellist mõtet pole, et anda sellised arendused linnale munitsipaalkorteriteks?

Arco Varal on Tallinnas müümata ca 70 korterit Kodukolde projektis, neist 60 saavad sel nädalal valmis. Meil ei ole praegu laos nii palju müümata kortereid, et peaksime kaaluma nende linnale andmist.

Kui palju Arco on sel aastal töötajaid koondanud? Kui palju on näiteks maaklerite arv veel vähenenud?

Maaklerite arvu tahame suurendada ning otsime pidevalt mitmesse Arco Vara piirkonda nii elamis- kui ka äripindade maaklereid. Töötajate arvu vähenemine on toimunud eelkõige teiste riikide kontorite sulgemise ning kontoritöötajate koondamise arvel. 2008. aasta teises kvartalis töötas Arco Vara kontsernis kokku 569 inimest, 2009. aasta teises kvartalis aga majanduslanguse ning tegevusmahtude vähenemise tõttu 257 inimest.

Kas Arco plaanib ehitusdivisjoni sulgemist? Kas Arco praegu üldse ehitab midagi? Kui suures miinuses see üksus on?

Esimese poolaasta seisuga ei ole Arco Vara ehitusdivisjoni kahjum suur. Arco Ehitus ehitab praegu nii keskkonnaehituse kui ka tsiviilehituse objekte. Ehituslepingute järelejäänud maht esimese poolaasta seisuga on 142,6 miljonit krooni. Suuremateks uuteks ehituslepinguteks olid esimese poolaasta jooksul Emajõe-Võhandu joogiveeprojekt ja Kohtla-Järve-Kiviõli kanalisatsiooniprojekt.

Kui aktsia hind oli mitu kuud 2 krooni või väiksem, miks ei tahtnud Arco oma aktsiaid tagasi osta?

Ettevõtte likviidsus on praegu olulisem kui oma aktsiate tagasiost.

Mida arvate spekulatsioonist, et Toomas Tool ostab Arco Vara aktsiaid kokku, et liita Arco Vara ning Brem Kinnisvarahooldus?

Aktsionärid ei ole ettevõtte ees aruandekohustuslased, seega ei saa ka ettevõte nende tegevusi kommenteerida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing