Tants ümber põlevkiviõlikatla

ÄP 03. september 2009, 00:00

Kumb valetab, kas Viru Keemia Grupp, väites, et Eesti Energia luurab tema territooriumil põlevkiviõlitehase ümber, või Eesti Energia, lükates tagasi oma väiksema konkurendi süüdistusi, väites, et hoopis too kopeerib üht EE Õlitööstuses kasutatavat seadet? Mõlemal õigus olla ei saa.

Meie tänase kaaneloo peategelased ongi Viru keemia Grupp (VKG) ja Eesti Energia (EE), põhiliiniks kahe energiaettevõtja vahel maikuust peale arenev tüli. Ka tüli taustal toimuvad huvitavad sündmused ning kõik need tekitavad paratamatult mitmesuguseid spekulatsioone.

Esimene spekulatsioon. VKG süüdistuse taga on persoon, kes tahab diskrediteerida EE juhti Sandor Liivet, kelle ametiaeg saab paari kuu pärast ümber ja nõukogu peab valima uue juhi. Näiteks selleks, et ise kandideerida.

Täna tuleb kokku EE nõukogu. Selle esimees, ettevõtja Jüri Käo on aga öelnud, et nõukogu on kindlasti praeguse juhatuse jätkamise poolt ja mingit konkurssi uue juhi kohale nad välja ei kuuluta. Praegusele juhatusele tehakse Käo sõnul ettepanek tööd jätkata - paljud projektid on pooleli, sh õlitehase rajamine. Kui Liive võimaluste nurjamine oli eesmärk, siis see igal juhul ei täitu.

Teine spekulatsioon. Energeetikasektoris ja eriti põlvekivi toormena kasutavate ettevõtete vahel on konkurents iga kuuga ägenenud. Piltlikult vihuvad põlevkiviõlikatla ümber tantsu lüüa hulk põlevast kivist huvituvaid ettevõtteid ning kõige hoogsamaid pöördeid teevad EE ja VKG. Riik segab katlas aeg-ajal õli ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus kohendab katla all tuld, lisades vajadusel jälle kütet juurde (toetusi jagades).

Tüli usutav tõlgendus oleks näiteks, et VKG tahab konkurendile EE-le kaikaid kodarasse loopida.

VKG õlitehas on peatselt valmis ning see suudab VKG arendusdirektori Jaanus Purga sõnul põlevkiviõlist toota diislikütust sama palju, kui on kogu Eesti vajadus, lisaks tuleb õli teistele ettevõtetele toormeks. EE tutvustas oma õlitehase projekti juulis, tehas peaks valmis saama 2012.

Turul läheb kitsaks kindlasti. Ja iseküsimus on, kui palju keskkond põlevkivi keetmist ja selle kaasprodukte talub.

Siit jõuame kolmanda spekulatsioonini: tegemist ongi esimese tõelise tööstusspionaaži juhtumiga Eestis. VKG teab, kuidas põlevkivi(õli)st diislikütust teha. Ja sellest infost ei ole huvitatud ainult EE ja tema poolt tehase rajamiseks palgatud firmad - põlevkivitööstuse vastu tunnevad kaitsepolitsei komissari Andres Kahari sõnul huvi ka välisriikide eriteenistused.

VKG palvel on Viru ringkonnaprokuratuur algatanud kriminaalmenetluse. Kui asi jõuab kohtusse, on lootus saada teada tõde. Kui ei - leiab sest loost ainest põnevaks krimifilmiks. Aga tants põlevkiviõli katla ümber ei lõpe, kuniks Eestimaal veel põlevkivi jätkub.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing