BÖRS: Toomasel taas miljon aktsiates

03. september 2009, 08:28

Augustikuu tõi portfelli kaks huvitavat
sündmust, mis on mõningal määral omavahel seotud. Toomase aktsiate osa
portfellis ületas taas miljoni krooni künnise. Osalt on selle taga TeliaSonera
TEO LT ülevõtmispakkumine. Augustis kosus portfell 2,615 miljoni kroonini.

TEO LT aktsia maksis kuu lõpus 1,84 litti. Viimase jupi aktsiat ostis investor dividendide reinvesteerimise eesmärgil 1,20 litiga juuli teises pooles. TEO LT on portfellis parim dividendimaksja. Teine dividendikasvataja Southern Copper on aga viimasel ajal pettumust valmistanud. Varasematel aegadel sai tänu aktsia madalalt ostmisele ja ettevõtte kiirele dividendide tõstmisele sealt kopsakat dividenditootlust (soetushinnaga võrreldes). Et tegu on tsüklilise aktsiaga ja maailma majanduse olukord käis tugevalt alla, kärpis ettevõte radikaalselt dividende. Kui maailmamajandus sügavast august välja tuleb, võib oodata ettevõtte kasumlikkuse ravikuuri ja ka kopsakamaid dividende.

Aktsiate liikumisest kroonipõhiselt. Suuresti erines foonist ülevõtmispakkumise saanud TEO LT aktsia, mis augustis tõusis 46 protsenti. Positiivse tootlusega esinesid ka Tulikivi, Cramo ja Southern Copper (nende kõigi tõus oli 8%), Royal Vopaki aktsia hind tõusis 7 protsenti, ABB aktsia 6 protsenti, Microsofti oma 3 protsenti.

Kütusekompanii Apache aktsia andis dollari languse tõttu nulltootluse. Marks Spenceri aktsia hind langes 5 protsenti, Okmeticu oma 7 protsenti. Dollar langes 1,4 protsenti, Suurbritannia nael 3,3 protsenti, kuid Rootsi kroon tõusis 1,8 protsenti.

Mida teha TEO LT aktsiaga? Erilist soovi dividendimaksjast loobuda ei ole. Kui Eesti Telekomi puhul on TeliaSonera ähvardanud tulevikus madalamate dividendidega seoses G4 tehnoloogiasse investeerimisega - milleks puudub Eestis praegu isegi seadusandlik baas,- siis endise Leedu Telekomiga nii lihtne ei ole, neil puudub mobiilsideüksus. Kõigepealt tuleb muidugi pakkumisprospekt ära oodata, kuid pakkumise vastuvõtmise suhtes on Toomas pigem negatiivselt meelestatud.

Toomas kahekordistas augustis Vopaki aktsiate kogust ostmise teel. Aktsiat sai juurde ostetud kallimalt kui esimene portsjon. Ost toimus vahetult enne ettevõtte tulemuste avaldamist ehk sellele eelnenud päeval. Mõned sõbrad tögasid Toomast, et temast on saanud spekulant. Kütuste ja kemikaalide ladustamise ja logistikaga tegelevalt Hollandi ettevõttelt ei olnud vahepeal tulnud uudiseid, mis viidanuks negatiivsetele arengutele stabiilses ärivaldkonnas. Ettevõte tuligi välja korralike tulemustega ja analüütikute üllatuseks tõstis kogu selle aasta kasumiprognoosi. Ühtlasi avaldati küllaltki suur kapitalimahutuste programm, mis peaks mahutiparki veelgi suurendama.

ABB käest laekus augustis päris kopsakas dividend, 3340 Rootsi krooni. Aktsiate osakaal ületas portfellis 40 protsendi taseme, 19 protsenti portfellist oli rahana tähtajalisel hoiusel. Kahjuks on hakanud hoiusteintressid alanema ja seetõttu tuleb edaspidi vähem intressitulu. Veebruaris sai tehtud poole miljoni kroonine aastane kroonihoius intressiga 5,7%.

Kes on kes: Investor Toomas, Äripäeva välja mõeldud tegelane, kelle käsutusse anti 2002. aasta alguses investeerimiseks miljon krooni reaalset raha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2009, 08:28
Otsi:

Ava täpsem otsing