Teistmoodi juubelinäitus

Ragne Nukk 04. september 2009, 00:00

Kunstihoone juhataja Harry Liivrand on välja toonud nii staare kui ka unustatud nimesid, nii vanu meistreid kui ka kaasaja andeid.

Sarnaselt muuseumitele, on kunstihoonel olemas aga oma kollektsioon, mis koosneb põhiliselt okupatsiooniaja avangardist. 1990ndate ja kultuurirahade täieliku kokkukuivamisega oli võimatu kunstihoonel oma kogusid edasi täiendada. Ent väärikas nimede plejaad oli tolleks ajaks juba kogutud.

Kuna kunstifondi komisjonil olid suhteliselt vabad käed kunstiostude tegemisel, ei leia näituselt ühtegi muidu kohustuslikku sotsrealismi tööd. Küll aga näidatakse töid Eesti Kunstnikkude Ryhmast väljakasvanud vanadelt meistritelt nagu Arnold Akberg ja Märt Laarman.

Ülejäänu on noorte radikaalide päralt, kes nõukogude karmi tsensuuri all ikka oma asja ajasid. See nimekiri on väga pikk: Ando Keskküla, Miljard Kilk, Andres Tolts, Rein Tammik, Tõnis Vint, Leonhard Lapin, Olga Terri, Sirje Runge, Nikolai Kormašov jne.

Väljas on rida hitte, kuid suurem rõhk on pandud just vähemtuntud, kuid väärikatele töödele. Ka kuraator Harry Liivrand toonitas oma avakõnes, et eesmärgiks on tutvustada nooremale põlvkonnale eesti kunsti avangardi klassikat ja eriti just neid olulisi töid, mis avalikkuse ette väga tihti ei juhtu.

Tegelikult jagub vaatamist, meeldetuletamist ja avastamist ka vanematele huvilistele. Pealegi ei tasuks arvata, et praegu 20ndates põlvkond eelpool loetletud nimedest midagi ei tea.

Ülevaatenäituseid on sama raske kureerida kui neid kirjapildis kokku võtta. Kogude tutvustamise formaat nõuab palju kompromisse ja ehk sellepärast on Harry Liivrand jätnud näituse pealkirjaski mulje, et võib-olla on tulemas "Valitud teosed II".

Lisaks maalile on väljas ka skulptuuri, mis näituse kujundaja Leonhard Lapini käe all on vormitud vaimukalt irooniliseks koosluseks. Näituse teeb silmapaistvaks see, et kui kujutava kunsti väljapanekud piirduvad maali, skulptuuri ja graafikaga, siis kunstihoone näitab teiste kõrval ka kaunist ehtekunsti.

Kohe praegu, kõike ja igaühele on näituse märksõnad. Kohustuslik nädalavahetuse kultuurielamus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing