Maagaasi ja nafta uskumatud rekordid

04. september 2009, 12:24

Maagaasi ja nafta hinna suhe, mis juba
praegu on kahe aastakümne madalaim, võib veelgi kukkuda, kui gaasi hind langeb
ja nafta hind kerkib.

Järgmisel aastal võib vastupidine suhe – nafta jagatud maagaasiga – kerkida 42,5kordsele tasemele praeguselt 27,3-lt, kirjutab Bloomberg (vaata ka ülemist graafikut). Maagaasi ja nafta hindade suhe on praegu madalaimal – ehk graafiku järgi nafta ja maagaasi suhe kõrgeimal – tasemel alates 1990. aastast, mil gaasifutuure New Yorki kaubabörsil kauplema hakati.

Endine Royal Dutch Shelli juhtkonna liige ja praegune Singapuris baseeruva Tri-Zeni konsultant Tony Regan kinnitas, et maagaasi hinnalangus pole veel peatunud ning prognoosis gaasifutuuride kukkumist praegustelt tasemetelt veel 20 protsendi jagu allapoole kahe dollari piiri BTU kohta uute vedeldatud gaasitarnete tõttu (BTU – Briti termaalühik; 1 BTU?1 055 džauli).

"Ma ei puutuks seda turgu enne kui ta vajub alla kahe dollari piiri," hoiatas ka Hudson Capital direktor Jonathan Kornafel.

Sel aastal on maagaasi hind langenud juba 56 protsenti ja kauples hommikul Singapuri börsil hinnal 2,502 dollarit BTU kohta.

Oktoobrikuise tähtaja ja kahedollarilise täitmishinnaga müügioptsioonid kauplesid eile ajaloo kõrgeimatel hindadel (preemiatel). Nimetatud müügioptsioon annab selle omanikule õiguse maagaasi oktoobris müüa hinnaga kaks dollarit BTU kohta. Hind kerkis varasemalt 1,8 sendilt 5,2 sendile.

Toornafta hind hommikuses Singapuris oli 68,45 dollarit barreli kohta. Investeerimispank Goldman Sachs on prognoosinud naftahinna tõusu 85 dollarile järgmise aasta esimeses kvartalis, mis on ka kõrgeim Bloombergi poolt jälgitavatest prognoosidest. Naftahind on sel aastal paisunud 53%.

Arvestades Bloombergi poolt jälgitavaid mediaanprognoose, võib gaasi ja nafta hindade suhe 2010. aasta esimeseks kvartaliks isegi poolduda tasemele 12,3 korda. Mediaanprognoos naftahinnale on 70 dollarit ja gaasihinnale 5,68 dollarit järgmise aasta esimeseks kvartaliks.

Nafta ja maagaasi hindade suhe (ülemine graafik) ning toorainete hinnaliikumised eraldi alates aastast 1990. Nafta ja maagaasi hindade suhe (ülemine graafik) ning toorainete hinnaliikumised eraldi alates aastast 1990.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing