Ettevõtete müügist teeniks riik 43 miljardit krooni

06. september 2009, 12:47

Homses Äripäevas ilmub väärtuslikemate
ettevõtete TOP. Äripäeva hinnangul on riigi omanduses olevate ettevõtete väärtus
kokku 43 miljardit krooni ja majandusasjatundjad soovitavad valitsusel
riigifirmad müüki panna või börsile viia. Samal seisukohal on ka Äripäev oma
juhtkirjas.

Äripäev kasutas riigifirmade turuväärtuse arvutamisel 18. septembril ilmuva Äripäeva Rikaste TOP 500 metoodikat. Turuväärtuse arvestamisel on liidetud omakapitalile 2007-2008 aasta viiekordne keskmine kasum. Juhul, kui ettevõte on jäänud koondkahjumisse on turuväärtus võrdne omakapitaliga.

Näiteks TeliaSonera pakub rahandusministeeriumile kuuluvate Eesti Telekomi aktsiate eest 3,1 miljardit krooni. Äripäeva metoodikat kasutades oleks Eesti Telekomi turuväärtus 2,8 miljardit krooni.

Eksministrid Olari Taal ja Raivo Vare ning peaministri majandusnõunik Kalev Kukk on seisukohal, et riik peaks panema talle kuuluvad ettevõtted müüki. Nendega ei ole nõus suurettevõtja Urmas Sõõrumaa, kelle hinnangul on praegu ebasobiv aeg ettevõtete müümiseks.

Taali ja Vare väitel aitaks erakapitali kaasamine riigifirmadesse tuua ettevõtete nõukogudesse kompetentsemaid inimesi. "Päris kindlalt on riik halb omanik. Mitte küll kõik, kuid enamus riigi osalusega ettevõtete nõukogudes olevatest poliitikutest on selleks tööks ebakompetentsed," ütleb Taal.

"Kahtlemata on riigiettevõtte börsile viimine ainuõige tee teha ettevõte läbipaistvaks. See toob kaasa üldsuse kontrolli ja lisaks investorite ning finantsorganite kontrolli. Paraku ei taha poliitikud seda teha. Miks? Võime vaid aimata, et riigi osalusega ettevõtted võivad olla kaudselt ka erakondade rahastajad. Ükskõik, mis riigiosalusega ettevõtte nõukogu ei vaata, on sisuliselt tegemist piduriga ja enamjaolt on poliitikud pidurid. Ma tean, mida räägin, sest olen ise olnud mitmetes riigi osalusega ettevõtete nõukogudes," räägib Taal.

Arengufondi nõukogu esimehe Raivo Vare esimene soovitus on riigi osalusega ettevõtted börsile viia või siis muul moel kaasata erakapitali, sest ainult nii on riigi osalusega ettevõtted ka tulevikus jätkusuutlikud.

"Selle asemel, et pensionifondid investeeriks mingitesse kahtlastesse Kolle võlakirjadesse, võiksid nad tulevikus investeerida näiteks infrastruktuuri ettevõtetesse. Sest midagi kindlamat, kui infrastruktuur, pole olemas," ütleb Vare.

Teisel seisukohal on ettevõtja Urmas Sõõrumaa. „Kui mõni ettevõtja peaks tegema raskel ajal hädatapu, siis riik seda tegema ei peaks. Pealegi pole praegusel ajal hinnad sellised. Sellises majanduslikus seisus, nagu riik praegu on, ei peaks häda pärast hakkama ettevõtteid müüma,“ lausub Sõõrumaa.

Väärtuslikum ettevõte on Eesti Energia

ettevõtte nimi (riigi osalus) turuväärtus (MEEK)
AS Eesti Energia 23090
AS Tallinna Sadam 6678
Eesti Telekom (24%) 3101
AS Eesti Raudtee 2588
Eesti Vedelkütusevaru Agentuur AS 2263
Riigi Kinnisvara AS 2105
AS Tallinna Lennujaam 895
Lennuliiklusteeninduse AS 619
AS Eesti Loto 523
Levira AS (51%) 328
AS Eesti Post 265
AS Eesti Loots 247
AS Saarte Liinid 206
AS Hoolekandeteenused 69
AS Tartumaa Teed 66
AS Teede Tehnokeskus 51
AS Pärnumaa Teed 46
Loomsete Jäätmete Käitlemise AS 39
OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus 32
AS Estonian Air (34%) 29
AS Eesti Metsataim (60%) 23
OÜ Tehnokontrollikeskus 20
AS A.L.A.R.A. 18
AS Metrosert 17
OÜ Eesti Geoloogiakeskus 17
AS E-Arsenal 16
AS Andmevara 13
AS Eesti Kaardikeskus 8
AS Rocca al Mare Suurhall (16%) 7
AS Ökosil (35%) 7
OÜ Tartu Keskkonnauuringud 4

Allikas: Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. September 2009, 13:54
Otsi:

Ava täpsem otsing