Aiapidajal aeg valmistuda sügiseks ja talveks

Signe Sillasoo 07. september 2009, 00:00

September on hea kevadel tärkavate sibullillede istutamise aeg. Ettevõtte Substral konsultandi Eneli Kägeri sõnul tuleks lihtsana näiva istutusprotsessi juures olla väga hoolas. Erinevate seemnete, mugulate ja sibulate mahapanekul peab jälgima kuldset reeglit - need tuleb istutada kolme sibula või mugula sügavusele. "Kui kasutatakse sibulakorve, siis ka korviga istutatud sibulad tuleks panna sama sügale," lisas ta. Muidugi tuleb jälgida müügipakenditel kirjas olevaid juhiseid.

"Oma praktikas olen pannud tulbisibulaid kangiga ka külmunud pinnasesse ja nautinud kevadel õitsvaid lilli," mainis Käger. Kui istutamisega liiga hilja peale jäädakse, tuleb sibulad tavalisest pisut sügavamale istutada või multšida pinnast kompostmulla, komposteeritud sõnniku või kuiva kasvuturbadaga. Multšida tasuks ka igihaljaste taimede, noorte või kääbusalusel kasvavate viljapuude alused juurestiku kaitsmiseks. Viimast on õige aeg teha siis, kui pinnas on kergelt külmunud.

Ilmade jahenedes ja öökülmade saabudes oleks soovitav osa taimi kinni katta. Osa igihaljaid taimi on väga tundlikud talvise ja varakevadise päikese, osa ka talvise tuule suhtes. Siin on abiks erilised tuuletõkke-varjutuskangad.

"Tuuletõkke-varjutus kangas tuleb paigutada tugivaiadele ja kindlasti mitte otse taimedele," lisas Käger. Vajadusel saab siis eriti hellikutele lisada karmi pakase korral talveloori. Kindlasti ei tohi kasutada taimede talvisel katmisel katteloori, mis töötab vastupidisel põhimõttel ja teeb asja taimede jaoks hullemaks.

Katet vajavad ka sammasjad vormid. Viimased tuleb vajadusel kokku siduda, et märg lumi ei hakkaks rikkuma taimede võrakuju. Samuti väldi liigvee jäämist puude alla ja lillepeenardele.

Viljapuid ja marjapõõsaid lõigatakse enamasti kevadel, veebruaris-märtsis. Sügisel võib talviste ettevalmistustööde käigus puud-põõsad üle vaadata, murdunud oksi lõigata ja ka võra pügada.

Suuremad eksimused sügistöödel on talvekatete enneaegne paigaldus või nende panemata jätmine. Samuti puualuste ja peenarde korrashoid - lehtede ja mädanevate viljade ärakorjamine. Head teeb ka sügisene mulla läbikaevamine haiguste ja kahjurite hävitamiseks.

Hooletusse ei saa jätta ka basseine ja purskkaeve. OÜ Kinbass juhataja Toomas Saare sõnul tuleb purskkaevudel pump veest välja võtta ja kuiva kohta hoiule panna. "Kui taimi sees pole, tuleb ka kemikaalid sisse panna, et vesi halvaks ei läheks," lisas ta. Taimede puhul on vajalikud muud vahendid.

Ujumisbasseinidega käitutakse vee sissejätmisel samamoodi, lisaks tuleb need pealt kinni katta. "Näiteks 4×8meetrise ujumisbasseini puhul valatakse vetikate ja bakterite tõrjeks liiter kemikaale. Siis seisab soojal talvel vesi puhas, kui on külm talv, siis tegelikult poleks kemikaale vajagi," mainis Saare. Kivibasseinist tuleb vesi välja pumbata ja bassein kuivaks teha.

Väga tähtis on teha sügisesed basseinide ja purskkaevude hooldustööd ära enne miinuskraadide tulekut, et vältida hilisemat jändamist lõhkenud torude või muu seesugusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing