Suuromanikud tegutsevad

Tõnis Oja 07. september 2009, 00:00

Piisas sellest, kui aktsiate hinnad olid Tallinna börsil suvekuudel märgatavalt kerkinud, et ettevõtete suuromanikud hakkaksid hoolega tegutsema.

Otsa tegid lahti Olympic EG suuromanikud Armin Karu ning Jaan Korpusov, kes on alates augusti keskelt kuni eelmise nädala alguseni müünud kokku kuus miljonit kasiinokompanii aktsiat.

Reedel oli aktsia kauplemismaht 3,5 miljonit väärtpaberit, mis tegi käibeks 34 miljonit krooni. Ilmselt on suuromanikud müünud veel vähemalt miljon aktsiat.

Reedel sai teatavaks, et suuromanikest müüjate ringi lisandus ka Nordeconi (endise Eesti Ehituse) suuromanik Toomas Luman, kellele kuuluv aktsiaselts Nordic Contractor müüs institutsionaalsetele investoritele ehk investeerimisfondidele 2,3 miljonit ehitusettevõtte aktsiat. Tehingu kogumaksumuseks kujunes 44,1 miljonit krooni. Lisaks sellele lubas suuromanik, et 120 päeva jooksul ehk selle aasta lõpuni enam aktsiaid ei müü.

Peale selle on viimastel nädalatel muudatustest tippjuhtkonnas teatanud viis ettevõtet. Olympic EG ning Ekspress Grupp vahetavad välja tegevjuhi, Luterma Kalevi kommivabriku juhi ning Arco Vara vähendas juhatuse liikmete arvu kolmelt ühele.

Kõik see näitab minu meelest üsna selgesti, et suuromanikud, kes varasematel aastatel olid vähemalt näiliselt ettevõtete igapäevajuhtimisest tagasi tõmbunud, on muutunud üha aktiivsemateks.

Mõnel juhul võis seda ridade vahelt välja lugeda ajakirjandusele antud kommentaaridest, mõnel juhul vihjatakse sellest kuluaarivestlustes.

Olen ka varem pööranud tähelepanu asjaolule, et suuromanike osakaal ettevõtte omanikeringis on liiga suur. Eelmise kvartali seisuga kuulus Toomas Lumanile 62% Nordeconi aktsiatest, Hans H. Luigele 68,4% Ekspress Grupi aktsiates, millele lisanduvad laenu tagatiseks panditud. Armin Karule ning Jaan Korpusovile kuulus teise kvartali lõpus kokku 77,25% Olympic EG aktsiatest

Paraku pole enamikul ühe suuromaniku kontrolli all olevatest ettevõtetest piisava hulga sõltumatute liikmetega nõukogu. Seega on väikeinvestorite investeeringud jäänud paljuski suuromanike meelevalda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing