Toomas Tromp: tööd pole kunagi palju

ÄP 07. september 2009, 00:00

Toomas Tromp vastas reedel ehitusuudised.ee lugejate küsimustele.

Kas usute, et ehitustööde hinnad tõusevad? Miks loobusite osast võidetud hangetest? Kas teil on liiga palju tööd?

Ennustamine on tänamatu tegevus. Tahaks loota, et ehitushinnad enam ei lange ja pöörduvad mingil hetkel tõusule. Ehk juhtub see tuleval sügisel, kindel selles aga olla ei saa. Mulle ei meenu ka hetkel ühtegi tööd, millest me omal soovil loobunud oleksime. Tööd pole kunagi palju.

Kuidas kommenteerite suve alguses tehtud paljusid alapakkumisi ja olukorda, kuhu olete seetõttu sattunud?

Kui võrrelda omavahel avalikel riigihanke konkurssidel ehitusfirmade võiduhindasid, siis ei paista küll kusagilt, et meie firma oleks teinud olulisi alapakkumisi. Kõik võiduhinnad on enam-vähem samas hinnaklassis ja kahjuks tänu ennekõike väga tugevale konkurentsile ka üpris odavad. Küll on õige, et hinnaläbirääkimised on muutunud oluliselt keerulisemateks ja kõigil tuleb rohkem pingutada.

Kui suur on Facio Ehituses ehitustöölise keskmine tunnipalk?

Peatöövõtjana on meil vähe oma töölisi ja needki enamikus eri valdkondades. Palk on seetõttu objektiti väga erinev, keskmine võib olla 100 krooni netotasuna. Aeg, kus ehitustööline võis vabalt küsida 30 000 krooni kuus puhtalt kätte, ilmselt tagasi ei tule.

Mis saab teie arvates põllu peale arendatud kipsist majadest, mis seisavad tühjalt? Kas niiskus rikub need ära ja need tuleb hiljem lammutada?

Selle üle peavad otsustama omanikud, kes need majad püstitada lasid. Kips ei mädane, aga pooleliolevad ehitised riknevad aja jooksul kindlasti. Vaevalt sellised ehitised ka ostjat leiavad.

Kuidas Teil on õnnestunud nii kaua roolis püsida? Kas masu aitab kõige kiuste taas motivatsiooni leida?

Olen nõus, masu on muu hulgas ka motivaator. Varasem kogemus kulub siin marjaks ära, pole see ju minu ametiajal esimene kriis.

Millal muutub trend, et Facio objektidel võidavad alltöövõtukonkursi musta tööjõudu kasutavad ettevõtted? Kas madalaim hind on ainus kriteerium, mille järgi valitakse alltöövõtjaid?

Hind on kahjuks ainus kriteerium, mille järgi valitakse peatöövõtja. Loogiliselt ei saa siis teisiti valida ka alltöövõtjaid. Must tööjõud on taunitav ja meie selle kasutamist ei soodusta.

Milline ehitusbuumi aegne päev või sündmus on Teile kõige sügavamalt mällu sööbinud?

Ehitusbuumi ajal hämmastas mind mitme suure kinnisvaraarenduse käivitamine, mis isegi pealiskaudsel vaatlusel tundusid ebareaalsed, mitu neist on juba jõudnud Äripäeva veergudele läbikukkunud projektidena.

Mitmed alltöövõtjad on teid süüdistanud, et jätate arved tasumata.

Ei tänavu ega varasematel aastatel pole me ühelegi alltöövõtjale jätnud ühtegi arvet tasumata. Välja arvatud muidugi need juhud, kus on tekkinud vaidlus, mis tavaliselt on lõppenud pooli rahuldava kompromisskokkuleppega või üksikjuhtudel ka kohtulahendiga.

Kas masu on ehituse kvaliteeti parandanud?

Kuna eelistatult jäävad ehitustele tööle oma ala paremini tundvad inimesed, siis kvaliteet peaks paranema küll. Kas see ka tegelikult nii on, näitab aeg. Ehitus on küllaltki pikaajaline protsess ja tulemused ilmnevad alles mõne aja möödudes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing